Elite Performances
197 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 13.98 | Tyra Gittens | Ensworth |
100 Meter Hurdles Finals | 14.10 | Kiara Rhodes | Whitehaven High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.19 | Lennex Walker | Chatt. School for the Arts & Sciences |
100 Meter Hurdles Finals | 14.82 | Imani Udoumana | Oakland High School |
100 Meter Dash Finals | 11.73 | Kethlin Campbell | Shelbyville Central High School |
100 Meter Dash Finals | 12.00 | Kirstin Jones | Whitehaven High School |
100 Meter Dash Finals | 12.18 | Tiyanna Johnson | Cleveland High School |
100 Meter Dash Finals | 12.22 | Ashtin Holman | Franklin Co. High School |
1600 Meter Run Finals | 5:04.32 | Addison Coggins | Independence High School |
1600 Meter Run Finals | 5:05.62 | Lindsey Stallworth | West High School |
1600 Meter Run Finals | 5:06.43 | Ella Baran | Houston High School |
1600 Meter Run Finals | 5:06.57 | Rebecca Story | Christian Academy of Knoxville |
1600 Meter Run Finals | 5:07.57 | Madeline Shook | West High School |
1600 Meter Run Finals | 5:08.60 | Niamh Schumacher | King's Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:09.67 | Taylor Cuneo | Central Magnet High School |
1600 Meter Run Finals | 5:10.09 | Loral Winn | Dresden High School |
1600 Meter Run Finals | 5:11.13 | Meredith Helton | Brentwood Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:11.58 | Niki Narayani | Webb School of Knoxville |
200 Meter Dash Finals | 24.21 | Kethlin Campbell | Shelbyville Central High School |
200 Meter Dash Finals | 24.92 | Tyra Gittens | Ensworth |
300 Meter Hurdles Finals | 43.94 | Kiara Rhodes | Whitehaven High School |
300 Meter Hurdles Finals | 44.23 | Kendall Long | White Station High School |
300 Meter Hurdles Finals | 45.02 | Lennex Walker | Chatt. School for the Arts & Sciences |
300 Meter Hurdles Finals | 45.85 | Taylor Pickett | Brentwood High School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.01 | Katlin Summarell | Battle Ground Academy |
300 Meter Hurdles Finals | 46.11 | Annie Taylor | Harpeth Hall School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.13 | Aislinn McElhaney | Sevier Co. High School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.14 | Emani Johnson | Whitehaven High School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.16 | Kennedi Johnson | East Nashville Magnet School |
3200 Meter Run Finals | 10:47.65 | Niamh Schumacher | King's Academy |
3200 Meter Run Finals | 10:53.33 | Rebecca Story | Christian Academy of Knoxville |
3200 Meter Run Finals | 10:59.28 | Erica Fisher | Arlington High School |
3200 Meter Run Finals | 10:59.57 | GiGi Maddox | Fred J. Page High School |
3200 Meter Run Finals | 11:00.70 | Addison Coggins | Independence High School |
3200 Meter Run Finals | 11:14.46 | Niki Narayani | Webb School of Knoxville |
3200 Meter Run Finals | 11:17.64 | Victoria Simmons | Siegel High School |
3200 Meter Run Finals | 11:18.06 | Ella Baran | Houston High School |
3200 Meter Run Finals | 11:19.44 | Callie Tucker | Knoxville Catholic High School |
400 Meter Dash Finals | 56.22 | Savanna Owens | Briarcrest Christian School |
400 Meter Dash Finals | 56.73 | Riley White | Ravenwood High School |
400 Meter Dash Finals | 57.16 | Jasmine Jefferson | Webb School of Knoxville |
400 Meter Dash Finals | 57.89 | Jessica Kelley | Ridgeway High School |
4x100 Meter Relay Finals | 47.77 | Relay Team | Whitehaven High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.44 | Relay Team | Whitehaven High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.91 | Relay Team | Stewarts Creek High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:30.90 | Relay Team | West High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.15 | Relay Team | Brentwood High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.24 | Relay Team | Christian Academy of Knoxville |
4x800 Meter Relay Finals | 9:35.01 | Relay Team | Knoxville Catholic High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.30 | Relay Team | Hardin Valley Academy |
4x800 Meter Relay Finals | 9:40.87 | Relay Team | Ravenwood High School |
800 Meter Run Finals | 2:15.77 | Meghan Underwood | Briarcrest Christian School |
800 Meter Run Finals | 2:16.64 | Rebecca Story | Christian Academy of Knoxville |
800 Meter Run Finals | 2:16.77 | Jessica Lord | Morristown-West High School |
800 Meter Run Finals | 2:17.47 | Loral Winn | Dresden High School |
800 Meter Run Finals | 2:18.89 | Riley Coggin | Brentwood High School |
800 Meter Run Finals | 2:18.95 | Breja Hooks | Oakland High School |
800 Meter Run Finals | 2:19.01 | Heather Feuchtenberger | Elizabethton High School |
800 Meter Run Finals | 2:19.60 | Ashlynd Broling | McMinn Central High School |
Discus Finals | 120-9 | Zoe Vlk | Wilson Central High School |
Discus Finals | 125-1 | Hannah Johnson | Independence High School |
Discus Finals | 125-9 | Atlantis Warren | Germantown High School |
Discus Finals | 133-0 | Camryn Bowman | Signal Mountain High School |
Discus Finals | 140-1 | Katherine Coffey | Brentwood High School |
High Jump Finals | 5-4 | Adreanna Parlette | St. Cecilia Academy |
High Jump Finals | 5-6 | Addisyn Rowe | David Crockett High School |
High Jump Finals | 5-10 | Tyra Gittens | Ensworth |
Long Jump Finals | 17-9.5 | Morgan Louderback | Brentwood Academy |
Long Jump Finals | 17-10.5 | Jessica Kelley | Ridgeway High School |
Long Jump Finals | 17-11.25 | Calise Hardy | Whites Creek High School |
Long Jump Finals | 18-1 | Makayla Transou | Jackson South Side High School |
Long Jump Finals | 18-1 | Buchanan Kelsea | John Overton High School |
Long Jump Finals | 18-2.75 | Sydni Harvey | Brentwood Academy |
Long Jump Finals | 18-3.25 | Mikele Vickers | Lipscomb Academy |
Long Jump Finals | 18-4.25 | Tanalaya Gordon | Blackman High School |
Long Jump Finals | 18-4.25 | Imani Udoumana | Oakland High School |
Long Jump Finals | 18-5 | Kiara Rhodes | Whitehaven High School |
Long Jump Finals | 18-7.25 | Lauryn James | Cordova High School |
Long Jump Finals | 18-7.75 | Adreanna Parlette | St. Cecilia Academy |
Long Jump Finals | 18-11.25 | Lennex Walker | Chatt. School for the Arts & Sciences |
Long Jump Finals | 20-3.5 | Kethlin Campbell | Shelbyville Central High School |
Long Jump Finals | 20-6.25 | Tyra Gittens | Ensworth |
Pole Vault Finals | 11-0 | Mary Leichner | Fred J. Page High School |
Pole Vault Finals | 11-0 | Rachel Smith | Baylor School |
Pole Vault Finals | 12-0 | Brittany Bishop | Anderson County High School |
Pole Vault Finals | 12-0 | Taylor Pickett | Brentwood High School |
Shot Put Finals | 37-1.5 | Taylor Macklin | Whitehaven High School |
Shot Put Finals | 37-3.5 | Brittney Ivory | Memphis Central High School |
Shot Put Finals | 37-6.25 | Jada Dotson | Ensworth |
Shot Put Finals | 38-3.75 | Andreanna Hood | Brighton High School |
Shot Put Finals | 38-6.25 | Alyiah Wells | Briarcrest Christian School |
Shot Put Finals | 38-10 | Lauren Pate | Walker Valley High School |
Shot Put Finals | 38-11.25 | Jade England | White Co. High School |
Shot Put Finals | 39-2.75 | Camryn Bowman | Signal Mountain High School |
Shot Put Finals | 39-8 | Tyra Gittens | Ensworth |
Shot Put Finals | 40-6.75 | Antoinette Lewis | Harding Academy |
Shot Put Finals | 40-8 | Symphony Buxton | Hardin Valley Academy |
Shot Put Finals | 41-0.75 | Krystal Starling | Ooltewah High School |
Shot Put Finals | 43-11.5 | Katherine Coffey | Brentwood High School |
Triple Jump Finals | 36-1 | Alayna Holbert | Brentwood Academy |
Triple Jump Finals | 36-3 | Lennex Walker | Chatt. School for the Arts & Sciences |
Triple Jump Finals | 36-10 | Morgan Louderback | Brentwood Academy |
Triple Jump Finals | 36-11 | JuToreyia Willis | Baylor School |
Triple Jump Finals | 37-10 | Imani Udoumana | Oakland High School |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.60 | Rashad Haynes | Memphis Central High School |
1600 Meter Run Finals | 4:17.97 | Alex Crigger | Science Hill High School |
1600 Meter Run Finals | 4:19.43 | Conner Hawkins | Cookeville High School |
1600 Meter Run Finals | 4:22.17 | Carter Coughlin | Webb School of Knoxville |
1600 Meter Run Finals | 4:22.20 | Carter Cheeseman | Brentwood Academy |
1600 Meter Run Finals | 4:22.56 | John Elrod | Wilson Central High School |
1600 Meter Run Finals | 4:22.85 | Luke McNair | Bartlett High School |
200 Meter Dash Finals | 21.54 | Calvin Austin III | Harding Academy |
200 Meter Dash Finals | 21.83 | Donovan Whitmore | Siegel High School |
200 Meter Dash Finals | 21.95 | Elijah Howard | Webb School of Knoxville |
200 Meter Dash Finals | 21.96 | Nicholas Martin | Harding Academy |
200 Meter Dash Finals | 22.00 | Jeremy McDowell | Maplewood Comprehensive High School |
300 Meter Hurdles Finals | 37.55 | Rodney Castille | Liberty Technology Magnet High School |
300 Meter Hurdles Finals | 38.43 | Courtney Thomas | Memphis Central High School |
300 Meter Hurdles Finals | 38.49 | Brevin Sims | Chatt. School for the Arts & Sciences |
300 Meter Hurdles Finals | 38.74 | Damon Hodge | Hillsboro High School |
300 Meter Hurdles Finals | 38.84 | Kiyontae Warren | Austin-East High School |
300 Meter Hurdles Finals | 38.97 | Josh Owten | Memphis Central High School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.19 | Benjedi Casseus | Cleveland High School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.30 | Hakim McMorris | McCallie School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.44 | Jerome Dooley Jr. | Antioch High School |
3200 Meter Run Finals | 9:13.42 | Ben Varghese | Daniel Boone High School |
3200 Meter Run Finals | 9:18.42 | Titus Winders | Henry County High School |
3200 Meter Run Finals | 9:27.40 | Silas Winders | Henry County High School |
3200 Meter Run Finals | 9:33.24 | Joel Barlow | Wilson Central High School |
3200 Meter Run Finals | 9:34.46 | Carter Coughlin | Webb School of Knoxville |
3200 Meter Run Finals | 9:37.22 | Jackson Vroon | Brentwood High School |
400 Meter Dash Finals | 48.18 | Newton Lee | Memphis East High School |
400 Meter Dash Finals | 48.24 | Brendan Elrod | Cumberland Co. High School |
400 Meter Dash Finals | 48.47 | Nickson Pierre | Pearl Cohn High School |
400 Meter Dash Finals | 48.55 | Calvin Austin III | Harding Academy |
400 Meter Dash Finals | 48.87 | Emmanuel Bynum | Prep Academy, W.E.B. DuBois High School |
400 Meter Dash Finals | 49.03 | Xavien Hughes | Germantown High School |
400 Meter Dash Finals | 49.20 | Devin Martin | Germantown High School |
4x100 Meter Relay Finals | 41.61 | Relay Team | Maplewood Comprehensive High School |
4x100 Meter Relay Finals | 41.80 | Relay Team | Austin-East High School |
4x100 Meter Relay Finals | 42.09 | Relay Team | Briarcrest Christian School |
4x100 Meter Relay Finals | 42.09 | Relay Team | Lausanne Collegiate School |
4x100 Meter Relay Finals | 42.10 | Relay Team | Pearl Cohn High School |
4x100 Meter Relay Finals | 42.21 | Relay Team | Webb School of Knoxville |
4x200 Meter Relay Finals | 1:26.93 | Relay Team | Harding Academy |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.04 | Relay Team | Hillsboro High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.25 | Relay Team | Memphis Central High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.62 | Relay Team | Austin-East High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.68 | Relay Team | Pearl Cohn High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.84 | Relay Team | Melrose High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.23 | Relay Team | Liberty Technology Magnet High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.25 | Relay Team | Maplewood Comprehensive High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.66 | Relay Team | Cordova High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.79 | Relay Team | Memphis East High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.84 | Relay Team | Riverdale High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.18 | Relay Team | East Nashville Magnet School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.20 | Relay Team | Tullahoma High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.33 | Relay Team | West Creek High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.40 | Relay Team | McGavock High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.70 | Relay Team | Dobyns Bennett High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.48 | Relay Team | Liberty Technology Magnet High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.58 | Relay Team | Maplewood Comprehensive High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.84 | Relay Team | Germantown High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.36 | Relay Team | Houston High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.44 | Relay Team | Hillsboro High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.36 | Relay Team | Memphis Central High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.41 | Relay Team | |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.55 | Relay Team | Pearl Cohn High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.96 | Relay Team | Dobyns Bennett High School |
4x800 Meter Relay Finals | 7:58.51 | Relay Team | Houston High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.53 | Relay Team | Blackman High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:04.54 | Relay Team | Christian Brothers High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.03 | Relay Team | Daniel Boone High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.95 | Relay Team | Centennial High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.09 | Relay Team | Wilson Central High School |
800 Meter Run Finals | 1:54.53 | Colin Jones | Houston High School |
800 Meter Run Finals | 1:54.85 | Keaton Jones | Houston High School |
800 Meter Run Finals | 1:54.99 | Kenton Bachmann | Hardin Valley Academy |
800 Meter Run Finals | 1:56.19 | Baylor Franklin | Wilson Central High School |
Discus Finals | 151-4 | Nyle Love | Lausanne Collegiate School |
Discus Finals | 152-8 | Tanner Antonutti | Ensworth |
Discus Finals | 190-3 | Joshua Sobota | Bearden High School |
High Jump Finals | 6-6 | Jett Kinder | Brentwood High School |
Long Jump Finals | 22-6.5 | Jalen Tate | West Creek High School |
Long Jump Finals | 23-0.5 | Rashad Haynes | Memphis Central High School |
Long Jump Finals | 23-4.25 | Isaiah Norman | Cordova High School |
Pole Vault Finals | 14-0 | Garrett Lee | Brentwood High School |
Pole Vault Finals | 14-0 | Daniel Tell | Briarcrest Christian School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Cole Shea | Mt. Juliet High School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Jett Kinder | Brentwood High School |
Shot Put Finals | 51-8.5 | Jordan McCoy | Brentwood Academy |
Shot Put Finals | 52-8 | Tim Covington | Ensworth |
Shot Put Finals | 56-7.5 | Spencer Goode | Bradley Central High School |
Shot Put Finals | 63-8.25 | Joshua Sobota | Bearden High School |
Triple Jump Finals | 45-2 | Michael Archie | Brentwood Academy |
Triple Jump Finals | 45-5 | Courtney Thomas | Memphis Central High School |
Triple Jump Finals | 48-3.5 | Jalen Tate | West Creek High School |