Lipscomb Academy Results
Girls | Athlete | Place | Section | Results | |
---|---|---|---|---|---|
100 Meter Dash | |||||
12.97 | Kyra Tyler | 7th | Finals H1 | Complete Results | |
13.01 | Kyra Tyler | 8th | Prelims H5 | Complete Results | |
13.66 | Megan Hyman | 16th | Prelims H5 | Complete Results | |
13.90 | SB | Amy Gaudette | 18th | Prelims H2 | Complete Results |
200 Meter Dash | |||||
27.91 | SB | Megan Hyman | 9th | Prelims H1 | Complete Results |
28.93 | SB | Amy Gaudette | 20th | Prelims H2 | Complete Results |
29.29 | SB | Abigail King | 22nd | Prelims H8 | Complete Results |
400 Meter Dash | |||||
1:07.59 | SB | Abigail King | 21st | Prelims H6 | Complete Results |
800 Meter Run | |||||
2:20.98 | Katie Coker | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
2:22.93 | Katie Coker | 2nd | Prelims H2 | Complete Results | |
2:34.39 | SB | Kate Owens | 6th | Finals H1 | Complete Results |
2:35.49 | Kate Owens | 8th | Prelims H2 | Complete Results | |
2:41.09 | Katherine Gaw | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
100 Meter Hurdles | |||||
18.75 | Katherine Gaw | 9th | Finals H1 | Complete Results | |
21.20 | Cristina De La Rosa | 20th | Prelims H2 | Complete Results | |
4x100 Meter Relay | |||||
54.84 | Relay Team | 7th | Finals H3 | Complete Results | |
4x200 Meter Relay | |||||
1:48.85 | SB | Relay Team | 2nd | Finals H3 | Complete Results |
4x400 Meter Relay | |||||
4:17.14 | Relay Team | 3rd | Finals H3 | Complete Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
10:18.92 | SB | Relay Team | 2nd | Finals H1 | Complete Results |
High Jump | |||||
4-10 | Katherine Gaw | 4th | Finals H1 | Complete Results | |
4-8 | SB | Jillian Stephen | 6th | Finals H1 | Complete Results |
4-4 | Jessica Scherer | 14th | Finals H1 | Complete Results | |
Long Jump | |||||
15-10 | Kyra Tyler | 4th | Finals H1 | Complete Results | |
13-7.75 | Katherine Gaw | 7th | Finals H1 | Complete Results | |
Discus | |||||
76-3 | Imani Copeland | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
65-7 | SB | Rebekah Burke | 22nd | Finals H1 | Complete Results |
47-3 | Jessica Chancey | 37th | Finals H1 | Complete Results | |
Shot Put | |||||
28-8 | Imani Copeland | 9th | Finals H1 | Complete Results | |
22-5 | SB | Rebekah Burke | 30th | Finals H1 | Complete Results |
19-0 | Jessica Chancey | 35th | Finals H1 | Complete Results | |
4-11 | Katherine Gaw | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
Pentathlon | |||||
2301 | Katherine Gaw | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
Boys | Athlete | Place | Section | Results | |
100 Meter Dash | |||||
11.46 | William Phillips | 9th | Prelims H3 | Complete Results | |
12.31 | SB | David King | 33rd | Prelims H1 | Complete Results |
12.49 | Corey Mathers | 38th | Prelims H1 | Complete Results | |
200 Meter Dash | |||||
23.67 | SB | William Phillips | 11th | Prelims H7 | Complete Results |
25.15 | SB | Emmanuel Sanders | 35th | Prelims H9 | Complete Results |
25.68 | Josiah Tuggle | 43rd | Prelims H6 | Complete Results | |
400 Meter Dash | |||||
56.94 | SB | J. t. Paul | 30th | Prelims H5 | Complete Results |
800 Meter Run | |||||
2:01.77 | Drew McCollum | 1st | Prelims H1 | Complete Results | |
2:04.36 | Drew McCollum | 1st | Finals H1 | Complete Results | |
2:13.49 | SB | Einar Trosdal | 15th | Prelims H3 | Complete Results |
2:14.34 | SB | Clay Howell | 17th | Prelims H3 | Complete Results |
1600 Meter Run | |||||
4:58.86 | SB | Iyobed Zekarias | 11th | Prelims H2 | Complete Results |
4:58.92 | Iyobed Zekarias | 11th | Finals H1 | Complete Results | |
5:25.61 | Caleb Wood | 31st | Prelims H3 | Complete Results | |
3200 Meter Run | |||||
10:51.49 | SB | Robert Lewis Smith | 8th | Prelims H1 | Complete Results |
11:01.99 | Robert Lewis Smith | 11th | Finals H1 | Complete Results | |
11:06.29 | SB | Jim Camp | 14th | Prelims H1 | Complete Results |
110 Meter Hurdles | |||||
16.36 | SB | Tyler Cathey | 4th | Prelims H2 | Complete Results |
16.48 | Tyler Cathey | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
43.71 | SB | Ryan Kibble | 8th | Finals H1 | Complete Results |
44.26 | Ryan Kibble | 7th | Prelims H1 | Complete Results | |
47.70 | SB | Myron Sailors | 17th | Prelims H3 | Complete Results |
4x100 Meter Relay | |||||
44.72 | SB | Relay Team | 6th | Finals H2 | Complete Results |
4x200 Meter Relay | |||||
1:33.81 | Relay Team | 5th | Finals H2 | Complete Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
3:33.26 | SB | Relay Team | 4th | Finals H3 | Complete Results |
4x800 Meter Relay | |||||
8:40.48 | SB | Relay Team | 3rd | Finals H1 | Complete Results |
Long Jump | |||||
17-11.25 | SB | Edmond Phillips | 19th | Finals H1 | Complete Results |
13-10 | Stroud Cook | 29th | Finals H1 | Complete Results | |
Pole Vault | |||||
10-6 | Garrett Mcquain | 5th | Finals H1 | Complete Results | |
10-6 | SB | Matt Cannata | 6th | Finals H1 | Complete Results |
10-6 | SB | Nathan Camp | 7th | Finals H1 | Complete Results |
Discus | |||||
145-5 | SB | Rutger Reitmaier | 1st | Finals H1 | Complete Results |
107-8 | SB | Nathan Lowery | 11th | Finals H1 | Complete Results |
104-4 | Baker Richardson | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
Shot Put | |||||
47-3 | Rutger Reitmaier | 2nd | Finals H1 | Complete Results | |
43-1 | Baker Richardson | 7th | Finals H1 | Complete Results | |
37-11.5 | SB | Caleb Silva | 11th | Finals H1 | Complete Results |