Licensed to Montgomery Bell Academy Hy-Tek\'s Meet Manager
TSSAA D2 Region - 5/17/2005 to 5/20/2005
MBA
Results
Event 5 Girls High Jump
=================================================================================
Region: % 5-04.25 2000 Bargatze, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 5-02.00 1.57m 10
2 Bowers, Anna 09 Ensworth 5-00.00 1.52m 8
3 Henniger, Emily 10 Brentwood Academ 4-10.00 1.47m 6
4 Sizemore, Samantha 11 Un School of Nas J4-10.00 1.47m 5
5 Miller, Amy Beth 9 Brentwood Academ 4-08.00 1.42m 4
6 Obolensky, Octavia 10 Harpeth Hall J4-08.00 1.42m 3
7 Fishburne, Sarah 9 St Andrews-Sewan 4-06.00 1.37m 2
8 Furbish, Chelsea 10 Un School of Nas 4-02.00 1.27m 1
-- Chandler, Jessica 11 Battle Ground Ac NH
-- Quinn, Margie 9 Un School of Nas NH
Event 7 Girls Long Jump
==========================================================================
Top 9 Advance by Time
Region: % 18-01 2004 Gabrielle Gioia, Harpeth Hall
Name Year School Prelims
==========================================================================
Preliminaries
1 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 17-08.75q 5.40m
2 Gioia, Gabby 10 Harpeth Hall 16-11.25q 5.16m
3 Davies, Philipa 12 Brentwood Academ 16-10.50q 5.14m
4 Bamigboye, Buky 12 Un School of Nas 16-10.25q 5.13m
5 Richard, Kristen 09 Harpeth Hall 15-04.25q 4.67m
6 Purcell, Lauren 12 Father Ryan 14-11.50q 4.55m
7 Perkins, Emily 8 Ensworth 14-08.00q 4.47m
8 Mencio, Marissa 11 St Cecilia 14-06.75q 4.43m
9 Curry, Krishna 11 Un School of Nas 14-03.75q 4.36m
10 Shepherd, Caity 11 St Cecilia 14-02.75 4.33m
11 Niedermeyer, Shannon 11 Harpeth Hall 14-02.50 4.33m
12 Dubois, Elizabeth 12 Father Ryan 14-01.25 4.29m
13 Fishburne, Sarah 9 St Andrews-Sewan 14-00.25 4.27m
14 White, Lynn 10 Battle Ground Ac 13-10.25 4.22m
-- Wright, Lydia 10 Battle Ground Ac ND
-- Quinn, Margie 9 Un School of Nas ND
-- Stewart, Amanda 12 Father Ryan ND
-- Miller, Amy Beth 9 Brentwood Academ ND
Event 7 Girls Long Jump
=================================================================================
Region: % 18-01 2004 Gabrielle Gioia, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 17-08.75 5.40m 10
2 Gioia, Gabby 10 Harpeth Hall 17-05.25 5.31m 8
3 Bamigboye, Buky 12 Un School of Nas 17-01.25 5.21m 6
4 Davies, Philipa 12 Brentwood Academ J17-01.25 5.21m 5
5 Richard, Kristen 09 Harpeth Hall 16-10.50 5.14m 4
6 Purcell, Lauren 12 Father Ryan 14-11.50 4.55m 3
7 Perkins, Emily 8 Ensworth 14-08.00 4.47m 2
8 Mencio, Marissa 11 St Cecilia 14-06.75 4.43m 1
9 Curry, Krishna 11 Un School of Nas 14-03.75 4.36m
Event 9 Girls Shot Put
==========================================================================
Top 9 Advance by Time
Region: % 37-06 2003 Philipa Davies, Brentwood Ac
Name Year School Prelims
==========================================================================
Preliminaries
1 Davies, Philipa 12 Brentwood Academ 35-11.00q 10.94m
2 Leavell, Chelsea John Paul II 34-07.00q 10.54m
3 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 33-07.00q 10.23m
4 Magee, Lacy 9 Harpeth Hall 33-00.00q 10.05m
5 Vaughn, Eliza 11 Brentwood Academ 31-08.00q 9.65m
6 Ralls, Beth 12 Battle Ground Ac 30-00.00q 9.14m
7 Nichols, Laura 11 Harpeth Hall 29-08.00q 9.04m
8 Morgan, Katherine 10 Harpeth Hall 27-11.00q 8.50m
9 Lewis, Jenna 10 St Andrews-Sewan 27-00.00q 8.22m
10 Gore, Mary Beth 10 Battle Ground Ac 26-06.00 8.07m
11 May, Leslie 11 St Cecilia 26-01.00 7.95m
12 Goldfarb, Brittany 10 Un School of Nas 23-11.00 7.28m
13 Ockerman, E Beth 10 Un School of Nas 22-02.00 6.75m
14 DeMoss, Austin 11 St Cecilia 21-09.00 6.62m
14 Smith, Ashley John Paul II 21-09.00 6.62m
16 Coleman, Claire 9 Battle Ground Ac 20-01.00 6.12m
-- McKinney, Heather 12 Father Ryan ND
-- Wilson, Alicia 12 Father Ryan ND
-- Moss, Jabrian 12 Father Ryan ND
Event 9 Girls Shot Put
=================================================================================
Region: % 37-06 2003 Philipa Davies, Brentwood Ac
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Davies, Philipa 12 Brentwood Academ 36-02.00 11.02m 10
2 Leavell, Chelsea John Paul II 34-07.00 10.54m 8
3 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 33-08.50 10.27m 6
4 Magee, Lacy 9 Harpeth Hall 33-00.00 10.05m 5
5 Vaughn, Eliza 11 Brentwood Academ 31-08.00 9.65m 4
6 Ralls, Beth 12 Battle Ground Ac 30-00.00 9.14m 3
7 Nichols, Laura 11 Harpeth Hall 29-08.00 9.04m 2
8 Morgan, Katherine 10 Harpeth Hall 28-09.50 8.77m 1
9 Lewis, Jenna 10 St Andrews-Sewan 27-08.00 8.43m
Event 11 Girls Discus Throw
==========================================================================
Top 9 Advance by Time
Region: % 120-08 2001 Becky Brown, Harpeth Hall
Name Year School Prelims
==========================================================================
Preliminaries
1 Magee, Lacy 9 Harpeth Hall 97-08q 29.76m
2 Yartz, Erica 12 Harpeth Hall 91-09q 27.96m
3 Oldham, Marie 10 Brentwood Academ 89-04q 27.22m
4 Husband, Mary Hunter 12 Brentwood Academ 85-09q 26.13m
5 Vaughn, Eliza 11 Brentwood Academ 80-06q 24.53m
6 Vick, Courtney 9 Harpeth Hall 77-02q 23.52m
7 Smith, Ashley John Paul II 77-01q 23.49m
8 White, Annie 12 St Cecilia 65-04q 19.91m
9 Leavell, Chelsea John Paul II 63-03q 19.27m
10 Gore, Mary Beth 10 Battle Ground Ac 62-09 19.12m
11 Ralls, Beth 12 Battle Ground Ac 61-02 18.64m
12 Durnan, Avery 8 Un School of Nas 56-03 17.14m
13 Coleman, Claire 9 Battle Ground Ac 53-05 16.28m
14 Avila, Justine 11 St Cecilia 49-08 15.13m
15 Goldfarb, Brittany 10 Un School of Nas 49-07 15.11m
16 Ockerman, E Beth 10 Un School of Nas 40-04 12.29m
-- McKinney, Heather 12 Father Ryan ND
-- Coakley, Maggie 10 St Cecilia ND
-- Moss, Jabrian 12 Father Ryan ND
-- Wilson, Alicia 12 Father Ryan ND
Event 11 Girls Discus Throw
=================================================================================
Region: % 120-08 2001 Becky Brown, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Magee, Lacy 9 Harpeth Hall 97-08 29.76m 10
2 Vick, Courtney 9 Harpeth Hall 94-07 28.82m 8
3 Yartz, Erica 12 Harpeth Hall 93-10 28.60m 6
4 Husband, Mary Hunter 12 Brentwood Academ 92-11 28.32m 5
5 Oldham, Marie 10 Brentwood Academ 89-04 27.22m 4
6 Vaughn, Eliza 11 Brentwood Academ 83-09 25.52m 3
7 Smith, Ashley John Paul II 77-01 23.49m 2
8 Leavell, Chelsea John Paul II 67-00 20.42m 1
9 White, Annie 12 St Cecilia 65-04 19.91m
Event 13 Girls Pole Vault
=================================================================================
Region: % 10-06 2003 Elizabeth Shell, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 LeRoy, Lauren 11 Harpeth Hall 10-06.00% 3.20m 10
2 Shell, Elizabeth 12 Harpeth Hall J10-06.00% 3.20m 8
3 Bowers, Anna 09 Ensworth 9-00.00 2.74m 6
4 Bryson, Maria 11 Brentwood Academ 8-06.00 2.59m 5
5 Miller, Amy Beth 9 Brentwood Academ J8-06.00 2.59m 4
6 Lawrence, Abby 10 Brentwood Academ 8-00.00 2.43m 3
7 McVicker, Morgan 09 Harpeth Hall J8-00.00 2.43m 2
8 Boyte, Blair 10 Battle Ground Ac 7-00.00 2.13m 1
9 Boyte, Shelby 12 Battle Ground Ac 6-06.00 1.98m
10 Dean, Sarah 12 St Andrews-Sewan 6-00.00 1.82m
Event 15 Girls Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Advance by Time
Region: % 36-10.75 2001 Davis , Gioia(2004), BGA , HH
Name Year School Prelims
==========================================================================
Preliminaries
1 Gioia, Gabby 10 Harpeth Hall % 38-00.00q 11.58m
2 Martin, Kenessia 12 St Andrews-Sewan 35-01.75q 10.71m
3 Schaefer, Molly 10 St Andrews-Sewan 34-10.25q 10.62m
4 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 33-11.50q 10.35m
5 Henniger, Emily 10 Brentwood Academ 32-11.75q 10.05m
6 Lewis, Suzanne 10 Harpeth Hall 32-08.00q 9.95m
7 Bryson, Maria 11 Brentwood Academ 31-03.50q 9.53m
8 Jacques, Kate 10 Harpeth Hall 30-02.75q 9.21m
9 White, Lynn 10 Battle Ground Ac 29-00.75q 8.85m
-- Wright, Lydia 10 Battle Ground Ac ND
Event 15 Girls Triple Jump
=================================================================================
Region: % 36-10.75 2001 Davis , Gioia(2004), BGA , HH
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Gioia, Gabby 10 Harpeth Hall 38-01.00% 11.60m 10
2 Dunlap, Victoria 10 Brentwood Academ 35-11.00 10.94m 8
3 Martin, Kenessia 12 St Andrews-Sewan 35-04.50 10.78m 6
4 Henniger, Emily 10 Brentwood Academ 35-01.75 10.71m 5
5 Schaefer, Molly 10 St Andrews-Sewan 34-10.25 10.62m 4
6 Lewis, Suzanne 10 Harpeth Hall 32-08.00 9.95m 3
7 Bryson, Maria 11 Brentwood Academ 31-03.50 9.53m 2
8 Jacques, Kate 10 Harpeth Hall 31-03.00 9.52m 1
9 White, Lynn 10 Battle Ground Ac 29-00.75 8.85m
Event 18 Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Region: % 14.83 1998 Thomas Felch, MBA
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Davies, Ben 9 Brentwood Academ 14.88Q 1
2 Ross, Marty 11 Brentwood Academ 15.19Q 2
3 Tompkins, Rich 10 Montgomery Bell 15.68q 1
4 Cate, Matt 12 Montgomery Bell 15.84q 2
5 Dent, Roman 09 Ensworth 16.09q 2
6 Collins, Eric 09 Father Ryan 16.42q 1
7 Carney, Kevin 09 Father Ryan 16.73q 1
8 Schuyler, Luke 10 Brentwood Academ 16.82q 2
9 Egger, Brian 10 Father Ryan 17.16 2
10 Howard, Evan 9 Battle Ground Ac 19.37 1
Event 24 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region: % 10.96 1999 Cory Fleming, BGA
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Ford, Ty 10 Brentwood Academ 11.11Q 1
2 Lovett, Josh 10 John Paul II 11.50Q 2
3 Jones, Fred 11 John Paul II 11.65Q 3
4 Burns, Ryan 12 Montgomery Bell 11.63q 2
5 McBride, Jeremy 12 Un School of Nas 11.82q 1
6 Williams, Ed 12 Brentwood Academ 11.92q 3
7 Davis, William 09 Montgomery Bell 12.06q 3
8 Giovetti, Frankie 09 Father Ryan 12.28q 1
9 Martin, Dante 9 Brentwood Academ 12.53 2
10 Hufstutter, Alex 09 Un School of Nas 12.67 2
11 Hays, Josh 09 Father Ryan 12.73 3
12 Hill, Osei 10 St Andrews-Sewan 12.79 1
13 Finley, Jon 11 St Andrews-Sewan 13.00 2
14 Miller, Nathan 11 Un School of Nas 13.74 3
Event 30 Boys 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region: % 49.96 1998 Greg Groninger, Brentwood Ac
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Vaughn, Chris 9 Brentwood Academ 50.76Q 3
2 Shillinglaw, Chambliss 12 Montgomery Bell 51.80Q 1
3 Johnson, Martin 10 Brentwood Academ 53.68Q 2
4 Koury, John 12 Un School of Nas 52.02q 3
5 Pierce, Mike 11 Montgomery Bell 52.06q 3
6 Wyatt, Jon 12 St Andrews-Sewan 53.66q 1
7 Peoples, Tyler 10 John Paul II 53.81q 3
8 Crawford, Jonathan 12 Father Ryan 53.89q 2
9 Cate, Matt 12 Montgomery Bell 54.14 2
10 Watts, Stu 12 St Andrews-Sewan 55.03 3
11 Pelster, Michael 12 Brentwood Academ 55.09 1
12 Hufstutter, Alex 09 Un School of Nas 56.28 2
13 Moran, Joel 12 Battle Ground Ac 57.29 1
14 Patton, David 11 Un School of Nas 57.64 1
15 Jones, Jamal 12 St Andrews-Sewan 61.02 2
16 Harlan, Campbell 9 Battle Ground Ac 61.50 3
Event 32 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Region: % 39.54 2001 Steve Ingram, MBA
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Davies, Ben 9 Brentwood Academ 39.92Q 2
2 Ross, Marty 11 Brentwood Academ 40.79Q 1
3 Tompkins, Rich 10 Montgomery Bell 41.68q 2
4 Snyder, Andy 11 Montgomery Bell 41.88q 1
5 Schuyler, Luke 10 Brentwood Academ 43.77q 2
6 Giovetti, Frankie 09 Father Ryan 45.14q 1
7 Carney, Kevin 09 Father Ryan 45.29q 2
8 Collins, Eric 09 Father Ryan 46.47q 1
9 Waddey, Christian 09 Montgomery Bell 48.41 1
10 Napier, Charlie 09 Un School of Nas 48.96 1
11 Quinn, Patrick 10 Un School of Nas 49.80 2
-- Howard, Evan 9 Battle Ground Ac DQ 2
Event 36 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Region: % 22.38 1999 Greg Groninger, Brentwood Ac
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Lovett, Josh 10 John Paul II 23.31Q 2
2 Jones, Fred 11 John Paul II 23.41Q 3
3 Ford, Ty 10 Brentwood Academ 23.56Q 1
4 Burns, Ryan 12 Montgomery Bell 23.49q 3
5 McBride, Jeremy 12 Un School of Nas 23.80q 2
6 Koury, John 12 Un School of Nas 23.89q 3
7 Crum, Patrick 8 Montgomery Bell 24.06q 1
8 Daughterty, Chase 9 Brentwood Academ 24.08q 2
9 Hohl, Chris 10 Father Ryan 24.59 1
10 Wyatt, Jon 12 St Andrews-Sewan 24.66 2
11 Morrsion, Neal 10 Brentwood Academ 25.20 3
12 Hays, Josh 09 Father Ryan 26.85 1
13 Miller, Nathan 11 Un School of Nas 29.11 1
Women - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
1) Brentwood Academy 126 2) Harpeth Hall 107
3) Un School of Nashville 22 4) Ensworth 16
5) St Andrews-Sewanee 14 6) John Paul II 11
7) Father Ryan 10 8) Battle Ground Academy 4
9) St Cecilia 2
Men - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
1) Brentwood Academy 112 2) Montgomery Bell Academy 96
3) Father Ryan 58 4) Ensworth 24
5) Battle Ground Academy 8 6) St Andrews-Sewanee 5
7) John Paul II 2 8) Un School of Nashville 1