TSSAA AAA Section 3 North Sub-sectional Meet

Clarksville, TN

Friday Results

2018 TSSAA D1 Large Section 3 - 5/4/2018 to 5/5/2018              
                              North Sub-Sectional                              
                         hosted by Kenwood/West Creek                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Miller, Haley             11 Station Camp           5-00.00  
  2 Lanius, Olivia            11 Wilson Central        J5-00.00  
  3 Burgess, Allie             9 Creek Wood             4-10.00  
  4 Thomasson, Rayven         11 Northeast              4-08.00  
  5 Briggs, Jaylyn            11 Northwest             J4-08.00  
  6 Daniyan, Reme              9 Mt. Juliet             4-06.00  
  6 Choate, Makayla           10 Creek Wood             4-06.00  
  6 Coy, Zaydree              10 West Creek             4-06.00  
  9 Garrett, Anisah            9 Northeast             J4-06.00  
 10 Williams, LeKandice       12 West Creek            J4-06.00  
 10 Raphaiel, Martha           9 Gallatin              J4-06.00  
 -- Oxendine, Jaida           11 Mont. Central               NH  
 -- Bradford, Tiana           11 Rossview                    NH  
 -- Gaston, Dee               12 Hendersonville              NH  
 -- Evans, Denethia           11 Clarksville                 NH  
 -- Torisu, Miyu              11 Clarksville                 NH  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Montgomery, Marcus        12 West Creek             6-02.00  
  2 Douglas, LaDiontre        12 Northeast              6-00.00  
  3 Parsons, Chris            11 West Creek            J6-00.00  
  4 Martin, Colby             11 Mt. Juliet             5-10.00  
  5 Stowell, Noah             11 Mt. Juliet             5-08.00  
  6 Felts, Perry              11 Creek Wood             5-06.00  
 -- Lockett, Adrease          11 Gallatin                    NH  
 -- Schell, Baker              9 Beech                       NH  
 -- Lewis, Jack               10 Station Camp                NH  
 -- Ranney, Kyle              11 Rossview                    NH  
 
Event 3  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cavin, Kennedy            11 Mt. Juliet             8-06.00  
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 
        P    O    O   XO  XXX 
  2 Brooks, Kayla              9 Station Camp           8-00.00  
     7-00 7-06 8-00 8-06 
        O  XXO  XXO  XXX 
  3 Dorthalina, Kacie         10 Rossview               7-00.00  
     7-00 7-06 
        O  XXX 
 -- Patel, Jeal               12 Northeast                   NH  
     7-00 
      XXX 
 -- Phillips, Kenzie          10 Station Camp                NH  
     7-00 
      XXX 
 -- Hitt, Jaycie              10 Wilson Central              NH  
     7-00 7-06 
        P  XXX 
 -- Hunter, Dj                11 Hendersonville              NH  
     7-00 
      XXX 
 
Event 4  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shea, Cole                12 Mt. Juliet            15-07.00  
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06 15-00 15-04 15-07 16-00 
        P    P     P     P     P     P     P     P     P     O     P     O     P    XO     O   XXX 
  2 Sexton, Trent             12 Rossview              11-06.00  
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 
        O    P     O     O     O     O   XXX 
  3 Reigard, Grant            12 Mt. Juliet            10-06.00  
     9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        P    P     P    XO   XXX 
  4 Wilhite, Jack             11 Hendersonville        10-00.00  
     9-00 9-06 10-00 10-06 
        O  XXO     O   XXX 
  5 English, Genysis          12 West Creek             9-00.00  
     9-00 9-06 
        O  XXX 
 -- Puckett, Kalen            11 Station Camp                NH  
     9-00 
      XXX 
 
Event 5  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bryant, Natalya            9 Northeast             15-05.75  
  2 Hitt, Jaycie              10 Wilson Central        15-01.25  
  3 Anderson, Kindle          10 Gallatin              15-01.00  
  4 Harris, Jackie            11 Rossview              14-10.00  
  4 Brinkley, Latavia          9 Portland              14-10.00  
  6 Henderson, Amaya          12 West Creek            14-09.25  
  7 White, Shannon            12 Creek Wood            14-07.00  
  8 Hurn, Vivan               10 Mont. Central         14-03.50  
  9 Vietor, Kayla             12 Gallatin              14-01.00  
 10 Wimberly, Jacklyn         12 Mont. Central         13-10.50  
 11 Brunner, Lydia             9 Rossview              13-10.00  
 12 Rufus, Anadia                Northeast             13-08.50  
 13 Henry, Calandra           11 Northeast             13-07.50  
 14 Cook, Christana           12 Clarksville           13-05.25  
 15 McGuire, Maaliyah         10 Rossview              12-10.00  
 
Event 6  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shufford, Markeece        11 West Creek            22-08.00  
  2 Jacobs, Camryn            12 Northeast             21-11.00  
  3 Shea, Cole                12 Mt. Juliet            21-06.50  
  4 Todd, Garrett             11 Wilson Central        20-11.75  
  5 Smith, Tyrone             12 West Creek            20-03.50  
  6 Short, Matthew            12 Station Camp          20-03.25  
  7 Evans, Gerrick            11 Maplewood             20-00.75  
  8 Batey, Walter             10 West Creek            20-00.50  
  9 Lewis, Jack               10 Station Camp          19-11.25  
 10 Grimes, Reggie            10 Mt. Juliet            19-11.00  
 11 Nelson, Bradley           12 Northwest             19-08.75  
 12 Black, Justin             10 Station Camp          19-06.50  
 13 Miller, Kayden            11 Rossview              19-03.50  
 14 Wilhite, Jack             11 Hendersonville        17-11.00  
 15 Prater, Mikhail           11 Rossview              16-01.00  
 -- Porter, Jimmy             10 Springfield                 ND  
 
Event 7  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Garrett, Anisah            9 Northeast             32-11.00  
  2 Bailey, Morgan            11 Wilson Central        31-10.50  
  3 Anderson, Kindle          10 Gallatin              31-09.50  
  4 Henderson, Amaya          12 West Creek            31-03.00  
  5 McCalister, Amari         12 Northeast             30-09.25  
  6 Philbin, Katie            10 Mt. Juliet            30-09.00  
  7 Hunter, Dj                11 Hendersonville        30-05.25  
  8 Edmondson, Anna           11 Creek Wood            30-03.00  
  9 Brunner, Lydia             9 Rossview              29-11.75  
  9 White, Shannon            12 Creek Wood            29-11.75  
 11 Lawrence, Nadia           12 Northwest             29-11.50  
 12 Matthews, Chasity         10 Kenwood               29-07.50  
 13 Simon, Tandie             10 Rossview              28-03.50  
 
Event 8  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ross, Cornelius           12 Northeast             45-00.00  
  2 Johnson, Cedric           11 Northwest             43-02.75  
  3 Thompson, Jamire          12 Clarksville           42-09.25  
  4 Hogan, Eric               12 Beech                 42-04.00  
  5 Short, Matthew            12 Station Camp          39-11.00  
  6 McBroom, Demarius         12 Wilson Central        38-11.25  
  7 Riley, DJ                  9 Creek Wood            38-05.25  
  8 Davis, Alshon             10 Rossview              38-05.00  
  9 Miller, Kayden            11 Rossview              38-04.50  
 10 Camara, Moussa               Rossview              38-03.25  
 11 English, Genysis          12 West Creek            37-10.00  
 12 Nelson, Bradley           12 Northwest             37-00.50  
 13 Lewis, Jack               10 Station Camp          37-00.25  
 14 Sachs, Jamison            12 Portland              36-09.25  
 15 Hall, Isaiah              10 Northwest             34-10.50  
 
Event 9  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ayers, Ellie              11 Greenbrier              108-05  
  2 Martinez, Caylin           9 Beech                   102-08  
  3 Vlk, Zoe                  10 Wilson Central          101-05  
  4 Terry, Tatianna           10 Mont. Central            99-09  
  5 Crow, Makayla              9 Dickson Co.              86-01  
  6 Lovelace, Miranda         10 Creek Wood               84-02  
  7 Hatfield, Elizabeth       11 Hendersonville           80-09  
  8 Rye, Sadie                12 Mont. Central            78-10  
  9 Queen, Barbara            11 Northwest                78-05  
 10 Heberer, Hannah           11 Mont. Central            78-02  
 11 Harrington, Valerie        9 Mt. Juliet               72-00  
 12 Smith, Jessica            11 Rossview                 70-02  
 13 Davis, Jaylen             12 Wilson Central           68-09  
 14 Boyd, Ayana               11 Beech                    68-01  
 15 Holt, Ty                  10 Station Camp             68-00  
 16 Gilmore, Kayla            10 Rossview                 67-08  
 17 Calderon, Jennifer        11 Springfield              61-09  
 18 Jacques, Kiara            10 West Creek               59-02  
 -- Mintlow, Lamonica         12 Gallatin                    ND  
 
Event 10  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jackson, Carlos           12 West Creek              139-11  
  2 Butler, Dedrick           11 West Creek              139-02  
  3 Miller, Kolin             12 Wilson Central          138-04  
  4 Flake, Jaden              11 Mont. Central           136-06  
  5 Owens, Nathaniel          12 Henry County            133-01  
  6 Rockom, Zach              11 Hendersonville          131-07  
  7 Trotter, Aundres          12 Wilson Central          125-00  
  8 Nelson, Bradley           12 Northwest               124-08  
  9 Garringer, Zack           11 Mt. Juliet              122-03  
 10 Jackson, Colby            11 White House             118-04  
 11 Lisbona, Jonathon         11 Hendersonville          117-00  
 12 Jones, Dalton             11 Hendersonville          112-02  
 13 Scott, Jacob              11 Mont. Central           111-07  
 14 Shaw, Horaciago           11 Gallatin                111-06  
 15 Broome, Michael           11 West Creek              109-01  
 16 Turpin, Joshua            11 Portland                105-09  
 17 Rybka, Trevon             10 Dickson Co.             105-08  
 18 Moore, Keldon             10 Station Camp            105-01  
 19 Couch, Nathan             12 Station Camp            104-09  
 20 Logan, Chase              11 Creek Wood              101-09  
 21 Whittemore, Chase         12 Macon County            101-08  
 22 Stewart, Aaron            11 Creek Wood              100-09  
 23 Pierce, Gage              10 Dickson Co.              95-00  
 24 McFerrin, Dillon          11 Macon County             91-11  
 25 Swoner, Reid              10 Mt. Juliet               85-03  
 26 Denton, Parker            10 Mont. Central            78-02  
 
Event 11  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vlk, Zoe                  10 Wilson Central        41-06.00  
  2 Baxter, Alexia            12 Dickson Co.           32-01.00  
  3 Mintlow, Lamonica         12 Gallatin              31-08.50  
  4 Smith, Jessica            11 Rossview              31-07.50  
  5 Hicks, TaNesha            10 Northeast             31-07.00  
  6 Traughber, Danae          10 Northwest             30-03.25  
  7 Crow, Makayla              9 Dickson Co.           28-07.50  
  8 Terry, Tatianna           10 Mont. Central         27-08.00  
  9 Feichko, Novalee          11 Northwest             27-01.50  
 10 Hatfield, Elizabeth       11 Hendersonville        26-08.00  
 11 Ray, Kiona                10 Northeast             26-05.50  
 12 Powell, Kanah             12 Kenwood               26-00.00  
 13 Parker, Ta'Niya            9 Northeast             25-10.50  
 14 Jacques, Kiara            10 West Creek            25-05.00  
 15 Harrington, Valerie        9 Mt. Juliet            25-03.25  
 16 Hurn, Vivan               10 Mont. Central         25-03.00  
 16 Martinez, Caylin           9 Beech                 25-03.00  
 18 Calderon, Jennifer        11 Springfield           25-01.50  
 19 Gilmore, Kayla            10 Rossview              25-00.00  
 20 Northington, Fashanti        Rossview              24-11.00  
 21 Lovelace, Miranda         10 Creek Wood            24-07.50  
 22 McLaughlin, Malaysia      11 Northwest             24-06.00  
 23 Edmondson, Lydia          12 Creek Wood            24-04.50  
 24 McFadgon, Deanna           9 Station Camp          24-01.00  
 25 Kuoth, Nyahoth             9 Gallatin              23-05.50  
 26 Hunsicker, Lauren         12 Sycamore              23-04.50  
 27 Pettiis, Taiya            12 West Creek            23-03.25  
 -- Ayers, Ellie              11 Greenbrier                  ND  
 -- Hines, Gracie             12 Beech                       ND  
 -- Jackson, Tiffani          12 Kenwood                     ND  
 -- Saines, Nyla              10 Clarksville                 ND  
 -- Robertson, Jordan         10 Clarksville                 ND  
 
Event 12  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cooper, LaDarius          12 Dickson Co.           47-07.50  
  2 Miller, Kolin             12 Wilson Central        46-00.00  
  3 Butler, Dedrick           11 West Creek            43-10.75  
  4 Rybka, Trevon             10 Dickson Co.           41-07.75  
  5 Jackson, Carlos           12 West Creek            41-06.25  
  6 Rockom, Zach              11 Hendersonville        41-02.00  
  7 Swoner, Reid              10 Mt. Juliet            40-07.50  
  8 Mitchell, Quran           12 Northeast             40-06.50  
  9 Grant, Elijah             11 West Creek            40-01.00  
 10 Lisbona, Jonathon         11 Hendersonville        39-07.75  
 11 Field, Matthew            12 Northwest             39-05.50  
 12 Garringer, Zack           11 Mt. Juliet            39-04.50  
 13 Whittemore, Chase         12 Macon County          38-00.75  
 14 Trotter, Aundres          12 Wilson Central        37-11.50  
 15 Pierce, Gage              10 Dickson Co.           37-07.50  
 16 Moore, Keldon             10 Station Camp          36-11.00  
 17 Hayes, Laken              11 Creek Wood            36-04.00  
 18 Robertson, Cody           12 Station Camp          36-00.75  
 19 Jones, Dalton             11 Hendersonville        35-06.50  
 20 Stewart, Aaron            11 Creek Wood            35-03.50  
 21 Flake, Jaden              11 Mont. Central         35-00.00  
 22 Scott, Jacob              11 Mont. Central         34-05.50