Lipscomb Home Meet #3

Nashville, TN

Complete Results

RaceTab by MileSplit/FloSports       Tim Taylor, Lipscomb Academy

                Lipscomb Home Meet #3 - 5/4/2017                 
            David Lipscomb High School, Nashville, TN            

                  New Division 1 Boys Discus Throw                  
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Nathan Lowery         12 Lipscomb Academy       105-07   2     6
  2 Scott Cole            12 Lipscomb Academy        99-01   2     4
  3 Kennedy Winrow        11 Lipscomb Academy        96-06   2      
  4 Phillip Walker        12 Lipscomb Academy        90-07   2      
  5 Max Miller            12 Lipscomb Academy        80-04   2      
  6 Mitchell Dorr         11 Pope John Paul II Hi    76-08   2     3
  7 Henry Becker          10 Pope John Paul II Hi    75-10   2     2
  8 Owen McGrath          11 Pope John Paul II Hi    65-00   2      

                    New Division 1 Boys Shot Put                    
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Ed Agholor            10 Pope John Paul II Hi 39-03.00   2     6
  2 Caleb Silva           11 Lipscomb Academy     37-08.00   2     4
  3 Andrew Albert            Pope John Paul II Hi 37-00.00   2     3
  4 Jake Bowman            9 Lipscomb Academy     32-11.00   1     2
  5 Justin Humphries      12 Pope John Paul II Hi 32-04.50   2      
  6 Mitchell Dorr         11 Pope John Paul II Hi 32-04.00   2      
  7 Max Miller            12 Lipscomb Academy     32-02.50   2      
  8 Sutton Richardson     11 Lipscomb Academy     31-04.00   2      
  9 Jake Stafford         11 Lipscomb Academy     30-00.50   2      
 10 Bo Tillman             9 Lipscomb Academy     29-06.00   1      
 11 Henry Becker          10 Pope John Paul II Hi 29-05.00   2      
 12 Joe Shane              9 Lipscomb Academy     28-07.00   1      
 13 Owen McGrath          11 Pope John Paul II Hi 27-04.50   2      
 14 ? ?                   10 Montgomery Bell Acad 25-10.50   2     1
 15 John Curry            10 Montgomery Bell Acad 23-10.50   2      
 16 Craig Mhlanga            Lipscomb Academy     21-11.00   1      

                 New Division 1 Boys Pole Vault                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Dailey Danner          9 Lipscomb Academy      8-00.00      6
  2 Nathan Fite           10 Lipscomb Academy      7-06.00      4

                  New Division 1 Boys High Jump                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Avishai Lowery        10 Pope John Paul II Hi  5-06.00      6
  2 Jamaal Thompson       12 Pope John Paul II Hi  5-02.00      4
  3 Hayden Fly             9 Lipscomb Academy      5-00.00    2.5
  3 Ian Beyer             11 Montgomery Bell Acad  5-00.00    2.5
  5 Zach Brown             9 Montgomery Bell Acad  4-10.00      1
  5 Brooks Heagarty        9 Pope John Paul II Hi  4-10.00       

                     New Division 1 Boys Long Jump                     
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Avishai Lowery        10 Pope John Paul II Hi 19-10.50    NWI     6
  2 Edmond Phillips       10 Lipscomb Academy     19-03.50    NWI     4
  3 Charlie Ma            11 Montgomery Bell Acad 17-09.50    NWI     3
  4 John Curry            10 Montgomery Bell Acad 17-08.00    NWI     2
  5 Kennedy Winrow        11 Lipscomb Academy     17-00.50    NWI     1
  6 Jacob Deeb             9 Lipscomb Academy     17-00.00    NWI      
  7 Laws Hunter           12 Montgomery Bell Acad 16-11.00    NWI      
  8 Riley Steanson        12 Montgomery Bell Acad 16-08.50    NWI      
  9 Rion Blackman         10 Lipscomb Academy     13-07.00    NWI      

                    New Division 1 Boys Triple Jump                    
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------

                   New Division 1 Girls Discus                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Y' Yemaya Boyd        12 Harpeth Hall School    107-03      6
  2 Raegan Coleman        10 Harpeth Hall School     91-10      4
  3 Meredith Hollins      10 Harpeth Hall School     81-04       
  4 Rebekah Burke         12 Lipscomb Academy        80-06      3
  5 Lizzy Blade           11 Harpeth Hall School     74-03       
  6 Jessica Chancey       12 Lipscomb Academy        70-11      2
  7 Allie Rutland         11 Lipscomb Academy        67-04       
  8 Gabby Kapanka         10 Harpeth Hall School     66-09       
  9 Anna Rampy            10 Lipscomb Academy        63-00       
 10 Kathleen White        12 Pope John Paul II Hi    59-03      1
 11 Martha Milek           9 Harpeth Hall School     58-06       
 12 Lc Essary              9 Harpeth Hall School     52-00       
 13 Madeline Shell         9 Harpeth Hall School     37-04       

                  New Division 1 Girls Shot Put                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Raegan Coleman        10 Harpeth Hall School  30-11.50      6
  2 Meredith Hollins      10 Harpeth Hall School  30-00.50      4
  3 Y' Yemaya Boyd        12 Harpeth Hall School  29-00.00       
  4 Kelsey Kay Herring    12 Harpeth Hall School  28-05.50       
  5 Lc Essary              9 Harpeth Hall School  25-08.50       
  6 Anna Rampy            10 Lipscomb Academy     24-09.00      3
  7 Rebekah Burke         12 Lipscomb Academy     22-11.00      2
  7 Gabby Kapanka         10 Harpeth Hall School  22-11.00       
  9 Jessica Chancey       12 Lipscomb Academy     22-07.50       
 10 Kathleen White        12 Pope John Paul II Hi 22-07.00      1
 11 Martha Milek           9 Harpeth Hall School  22-00.00       
 12 Allie Rutland         11 Lipscomb Academy     20-11.00       
 13 Melissa Baioni        11 Harpeth Hall School  19-01.00       
 14 Annie Taylor           9 Harpeth Hall School  18-07.00       

                 New Division 1 Girls Pole Vault                 
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------

                 New Division 1 Girls High Jump                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------

                   New Division 1 Girls Triple Jump                    
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------

              New Division 1 Girls 3,200 Meter Run               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Leah Mariscotes       11 Pope John Paul II Hi 16:31.34      6

               New Division 1 Boys 3,200 Meter Run               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Michael Mussachio     12 Pope John Paul II Hi 11:23.57      6
  2 Jake Shaver           10 Pope John Paul II Hi 14:03.43      4

           New Division 1 Girls 4x800 Meter Relay           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Harpeth Hall School A                    11:50.39      6
  2 Lipscomb Academy A                       13:07.75      4
      1) Alexandria Peterson   2) Sara Wilson           
      3) Josie Kenney          4) Elena Cline           

           New Division 1 Boys 4x800 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Pope John Paul II High School             9:40.33      6
  2 Lipscomb Academy A                        9:48.17      4
  3 Lipscomb Academy B                       10:24.50       
  4 Lipscomb Academy C                       11:51.59       

                New Division 1 Girls 100 Meter Hurdles                 
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Annie Taylor           9 Harpeth Hall School     18.87    NWI     6
  2 Alexis Marsh          11 Lipscomb Academy        19.83    NWI     4
  3 Melissa Baioni        11 Harpeth Hall School     20.08    NWI     3
  4 Sophia Schrader       12 Lipscomb Academy        20.23    NWI     2

                 New Division 1 Boys 110 Meter Hurdles                 
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------

                  New Division 1 Girls 100 Meter Dash                  
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Grace Scowden          9 Harpeth Hall School     13.30    NWI     6
  2 Sydney Hill           12 Harpeth Hall School     13.48    NWI     4
  3 Eliza Hawkins         12 Harpeth Hall School     13.57    NWI      
  4 Sarah Tolbert         10 Harpeth Hall School     13.79    NWI      
  5 Gabby Dalton           9 Harpeth Hall School     14.05    NWI      
  6 Alayna Maslinski      12 Pope John Paul II Hi    14.59    NWI     3
  7 Adora Cromartie       10 Pope John Paul II Hi    15.08    NWI     2
  8 Martha-Grace Abel      9 Harpeth Hall School     15.09    NWI      
  9 Esosa Osaitile        10 Pope John Paul II Hi    15.11    NWI      
 10 Ansleigh Craven       10 Pope John Paul II Hi    15.51    NWI      
 11 Sabrina Knight         9 Harpeth Hall School     15.61    NWI      
 12 Lindsey Smith         10 Pope John Paul II Hi    17.41    NWI      

                    New Division 1 Boys 100 Meter Dash                    
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 McClain Portis        11 Montgomery Bell Acad    11.66    NWI  2     6
  2 Montgomery Owen       12 Montgomery Bell Acad    11.71    NWI  1     4
  3 Avishai Lowery        10 Pope John Paul II Hi    11.79    NWI  1     3
  4 Tyler Cathey          12 Lipscomb Academy        11.95    NWI  1     2
  5 Edmond Phillips       10 Lipscomb Academy        12.01    NWI  2     1
  6 Charlie Ma            11 Montgomery Bell Acad    12.02    NWI  2      
  7 Joshua Smith          10 Pope John Paul II Hi    12.04    NWI  3      
  8 Mason Brace           10 Lipscomb Academy        12.27    NWI  1      
  9 Ethan Elliot          10 Pope John Paul II Hi    12.40    NWI  2      
 10 Theo Onaghinor        11 Pope John Paul II Hi    12.41    NWI  3      
 11 Jacob Deeb             9 Lipscomb Academy        12.45    NWI  3      
 12 Kennedy Winrow        11 Lipscomb Academy        12.46    NWI  2      
 13 Jamaal Thompson       12 Pope John Paul II Hi    12.48    NWI  1      
 14 Brennon Smiley        10 Lipscomb Academy        12.56    NWI  3      

           New Division 1 Girls 4x200 Meter Relay           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy A                        1:46.34      6
      1) Kailyn Tyler          2) Jillian Stephen       
      3) Megan Hyman           4) Mikele Vickers        
  2 Harpeth Hall School A                     1:47.83      4
  3 Pope John Paul II High School A           2:05.30      2
      1) Adora Cromartie       2) Alayna Maslinski      
      3) Esosa Osaitile        4) Emilie Williams       
  4 Lipscomb Academy B                        2:07.22       

           New Division 1 Boys 4x200 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy A                        1:41.98      6
  2 Pope John Paul II High School A           1:44.98      4
      1) Ethan Elliot          2) Judson Murray         
      3) Theo Onaghinor        4) Joshua Smith          
  3 Lipscomb Academy C                        1:48.68       
  4 Lipscomb Academy D                        1:49.48       
  5 Lipscomb Academy B                        2:03.79       

              New Division 1 Girls 1,600 Meter Run               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Frances Ford          12 Harpeth Hall School   5:56.94      6
  2 Alexandria Peterson   10 Lipscomb Academy      6:29.16      4
  3 Alli Kolemba          10 Pope John Paul II Hi  6:56.60      3
  4 Kathleen White        12 Pope John Paul II Hi  8:03.19      2

               New Division 1 Boys 1,600 Meter Run               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Graham Ragsdale       10 Montgomery Bell Acad  4:32.91      6
  2 Isaac Wills           11 Montgomery Bell Acad  4:37.77      4
  3 William Barton        10 Montgomery Bell Acad  4:55.28       
  4 Parker O'Neal         10 Montgomery Bell Acad  4:56.62       
  5 Tillman Dean          10 Montgomery Bell Acad  4:57.15       
  6 Reagan Jordan         11 Lipscomb Academy      5:26.36      3
  7 Michael Mussachio     12 Pope John Paul II Hi  5:30.20      2
  8 Ethan Davanport       10 Pope John Paul II Hi  5:43.48      1
  9 Jake Shaver           10 Pope John Paul II Hi  5:48.09       
 10 Owen McGrath          11 Pope John Paul II Hi  5:49.00       
 11 Patrick Callahan       9 Pope John Paul II Hi  7:21.04       

           New Division 1 Girls 4x100 Meter Relay           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Harpeth Hall School A                       52.15      6
  2 Lipscomb Academy A                        1:00.34      4
      1) Sophia Schrader       2) Katelyn Walker        
      3) Wesley Morgan         4) Hope Davis            

           New Division 1 Boys 4x100 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy A                          46.99      6
  2 Pope John Paul II High School A             50.66      4
      1) Chris Bell            2) Avishai Lowery        
      3) Joshua Smith          4) Jamaal Thompson       
  3 Lipscomb Academy B                          51.66       
  4 Lipscomb Academy C                          54.24       
  5 Lipscomb Academy D                          57.31       

               New Division 1 Girls 400 Meter Dash               
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Halle Petrie          11 Harpeth Hall School   1:02.42      6
  2 Ellie Smith           10 Harpeth Hall School   1:03.08      4
  3 Betsy Beuter          11 Harpeth Hall School   1:03.12       
  4 Melissa Baioni        11 Harpeth Hall School   1:05.30       
  5 Emily Jenkins         12 Harpeth Hall School   1:05.78       
  6 Callie Helms          12 Lipscomb Academy      1:08.20      3
  7 Olivia Francis        11 Lipscomb Academy      1:09.40      2
  8 Karen Dordor          12 Harpeth Hall School   1:10.68       
  9 Julia Jane Eskew      11 Harpeth Hall School   1:10.97       
 10 Emilie Williams       10 Pope John Paul II Hi  1:11.11      1
 11 Audrey Barber         10 Pope John Paul II Hi  1:19.68       

                 New Division 1 Boys 400 Meter Dash                 
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Warner Lamar          12 Montgomery Bell Acad    52.90   1     6
  2 Sam Dugan             10 Montgomery Bell Acad    53.34   2     4
  3 Dylan O'Donnell       12 Montgomery Bell Acad    53.67   1      
  4 Kennedy Winrow        11 Lipscomb Academy        56.97   1     3
  5 Darius Kindle         10 Pope John Paul II Hi    57.31   1     2
  6 Brennon Smiley        10 Lipscomb Academy        58.04   2     1
  7 Joe Moxley            12 Montgomery Bell Acad    58.71   2      
  8 Garrett Goodwin       10 Pope John Paul II Hi    59.73   1      
  9 Judson Murray          9 Pope John Paul II Hi  1:05.24   1      

              New Division 1 Boys 300 Meter Hurdles              
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jacob Deeb             9 Lipscomb Academy        48.50      6
  2 Brian Raybourne       10 Pope John Paul II Hi    49.36      4
  3 Sutton Smith          10 Lipscomb Academy        49.58      3
  4 Dylan Johnson         10 Lipscomb Academy        53.46       

               New Division 1 Girls 800 Meter Run                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Katie Coker           12 Lipscomb Academy      2:22.79      6
  2 Claire Smith          12 Harpeth Hall School   2:25.62      4
  3 Alexa Clare Anderson  10 Harpeth Hall School   2:29.89      3
  4 Alex Massey            9 Harpeth Hall School   2:30.18       
  5 Anna Beth Taylor      12 Lipscomb Academy      2:30.59      2
  6 Katie Dovan            9 Harpeth Hall School   2:31.92       
  7 Kate Owens            12 Lipscomb Academy      2:34.44       
  8 Annabelle Parrish      9 Lipscomb Academy      2:38.88       
  9 Marimac McRae         12 Harpeth Hall School   2:54.27       
 10 Ella Platek            9 Pope John Paul II Hi  3:03.86      1
 11 Alli Kolemba          10 Pope John Paul II Hi  3:12.74       

                New Division 1 Boys 800 Meter Run                
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Graham Ragsdale       10 Montgomery Bell Acad  2:04.53      6
  2 Isaac Wills           11 Montgomery Bell Acad  2:05.03      4
  3 Alden Ferguson        12 Montgomery Bell Acad  2:06.32       
  4 Mack Smithing         12 Montgomery Bell Acad  2:07.47       
  5 John Hyde              9 Montgomery Bell Acad  2:10.27       
  6 William Barton        10 Montgomery Bell Acad  2:17.25       
  7 Jim Camp              11 Lipscomb Academy      2:18.04      3
  8 Ryan Moran            10 Pope John Paul II Hi  2:24.35      2
  9 Parker O'Neal         10 Montgomery Bell Acad  2:25.39       
 10 Hayden Fly             9 Lipscomb Academy      2:25.75      1
 11 Carson Freund         11 Lipscomb Academy      2:26.05       
 12 Michael Aguon         12 Lipscomb Academy      2:32.23       
 13 Lee Eatman            10 Pope John Paul II Hi  2:35.62       
 14 Isaac Patrick         10 Pope John Paul II Hi  2:36.21       
 15 Matthew Bramer        11 Pope John Paul II Hi  2:39.45       

                   New Division 1 Girls 200 Meter Dash                    
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Grace Scowden          9 Harpeth Hall School     28.16    NWI  1     6
  2 Gabby Dalton           9 Harpeth Hall School     28.91    NWI  1     4
  3 Callie Helms          12 Lipscomb Academy        29.15    NWI  1     3
  4 Alayna Maslinski      12 Pope John Paul II Hi    30.20    NWI  1     2
  5 Olivia Francis        11 Lipscomb Academy        30.33    NWI  1     1
  6 Sabrina Knight         9 Harpeth Hall School     31.76    NWI  2      
  7 Martha-Grace Abel      9 Harpeth Hall School     31.85    NWI  2      
  8 Esosa Osaitile        10 Pope John Paul II Hi    32.17    NWI  2      
  9 Adora Cromartie       10 Pope John Paul II Hi    33.16    NWI  2      
 10 Ansleigh Craven       10 Pope John Paul II Hi    33.93    NWI  2      

                    New Division 1 Boys 200 Meter Dash                    
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Tyler Cathey          12 Lipscomb Academy        24.05    NWI  1     6
  2 Joshua Smith          10 Pope John Paul II Hi    24.16    NWI  1     4
  3 Xavier Myers          10 Nashville Christian     25.41    NWI  1     3
  4 Brooks Heagarty        9 Pope John Paul II Hi    25.44    NWI  3     2

           New Division 1 Girls 4x400 Meter Relay           
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy A                        4:22.85      6
      1) Katie Coker           2) Anna Beth Taylor      
      3) Jillian Stephen       4) Megan Hyman           

           New Division 1 Boys 4x400 Meter Relay            
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy A                        4:04.64      6
  2 Lipscomb Academy B                        4:33.17       



     New Division 1 Boys Team Scores (16 Events Scored)     
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Lipscomb Academy           84.5    13    7    9   22   16  17.5   0  
  2 Pope John Paul II High Sc   74     11   15    4   14   14   16    0  
  3 Montgomery Bell Academy    49.5    20   20    0    0    1   8.5   0  
  4 Nashville Christian Schoo    3      3    0    0    0    0    0    0  


    New Division 1 Girls Team Scores (13 Events Scored)     
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Harpeth Hall School         88     30   13    9   16   20    0    0  
  2 Lipscomb Academy            57      9   12    6   20   10    0    0  
  3 Pope John Paul II High Sc   24      8   12    0    2    2    0    0