Sumner County Schools Middle School County Championships

Hendersonville, TN

Full Results

RaceTab by MileSplit/FloSports Scott Wietecha, Beech Cross Countr

Sumner County Schools Middle School County Championships - 9/15/2
             Sanders Ferry Pkwy, Hendersonville, TN              

                          Girls 2 Mile                           
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ana Gregory            8 T.W. Hunter Middle S 12:01.75      1
  2 Olivia Gould           8 T.W. Hunter Middle S 12:08.14      2
  3 ABIGAIL COBB           8 Station Camp Middle  12:50.85      3
  4 Gianna Cruz            8 Merrol Hyde Middle S 12:58.37      4
  5 Alyssa Goin            6 T.W. Hunter Middle S 13:13.31      5
  6 Ella Summers           7 Merrol Hyde Middle S 13:30.95      6
  7 AJ Rice                8 Robert Ellis Middle  13:39.67      7
  8 Hannah Cox             6 T.W. Hunter Middle S 13:43.46      8
  9 ZARA KOCAK             6 Station Camp Middle  13:57.12      9
 10 Carolynn Roundy        6 T.W. Hunter Middle S 13:58.10     10
 11 Kaitlyn Abbey          8 T.W. Hunter Middle S 14:06.80     11
 12 Eliza Everett          8 T.W. Hunter Middle S 14:10.65     12
 13 Maya Zelazowski        7 Station Camp Middle  14:18.82     13
 14 Ava Wei                8 Merrol Hyde Middle S 14:23.71     14
 15 Sydney Tackett         8 T.W. Hunter Middle S 14:23.83       
 16 Sophia Zhang           7 Merrol Hyde Middle S 14:25.80     15
 17 Emma Kate O'Neill      6 Merrol Hyde Middle S 14:27.54     16
 18 BAYLOR AYERS           6 Station Camp Middle  14:28.00     17
 19 Lola Driver            6 Robert Ellis Middle  14:28.47     18
 20 Maddie Neely           7 T.W. Hunter Middle S 14:39.52       
 21 JUDYANN ODEN           8 Station Camp Middle  14:42.80     19
 22 Ellis Voyles           6 Robert Ellis Middle  14:43.52     20
 23 Leah Liles             7 Merrol Hyde Middle S 14:45.43     21
 24 Lucy Miller            8 Robert Ellis Middle  14:47.24     22
 25 PEYTON BLAIN           8 Station Camp Middle  14:52.94     23
 26 Alexee Andrade         7 Robert Ellis Middle  15:08.17     24
 27 Natalie Bricker        8 Merrol Hyde Middle S 15:10.66     25
 28 BRYNN BALTURSHOT       7 Station Camp Middle  15:12.73     26
 29 Brielle Gevedon        7 T.W. Hunter Middle S 15:19.83       
 30 Kyndall Cripps         7 Robert Ellis Middle  15:20.61     27
 31 Catelyn Parker         6 Robert Ellis Middle  15:20.88     28
 32 Audrey Vaughn          8 T.W. Hunter Middle S 15:23.06       
 33 Maddie Tabor           6 Robert Ellis Middle  15:25.67       
 34 LYDIA MCAFFEE          6 Station Camp Middle  15:27.87       
 35 Lilli Grammer          7 T.W. Hunter Middle S 15:33.03       
 36 SADIE CARLSON          6 Station Camp Middle  15:36.27       
 37 SARA ZELAZOWSKI        8 Station Camp Middle  15:41.84       
 38 Aubrey Kingsbury         T.W. Hunter Middle S 15:42.78       
 39 Macy Reeder            6 Merrol Hyde Middle S 15:42.99       
 40 Celia Jones            6 T.W. Hunter Middle S 15:46.83       
 41 Emerson Fitzwilson       T.W. Hunter Middle S 15:50.79       
 42 Paige Beattie          8 T.W. Hunter Middle S 15:57.41       
 43 TRISTA CARLSON         6 Station Camp Middle  16:03.92       
 44 Jessie Serrano         8 T.W. Hunter Middle S 16:06.50       
 45 KATRINA BENNETT        6 Station Camp Middle  16:08.83       
 46 IZZY HOLLMAN           8 Station Camp Middle  16:14.36       
 47 Corinne Tripodi        6 T.W. Hunter Middle S 16:23.11       
 48 LOLA HO                6 Station Camp Middle  16:30.85       
 49 Lydia Hutchison        7 T.W. Hunter Middle S 16:31.37       
 50 Alyssa Maddern         8 Merrol Hyde Middle S 16:46.24       
 51 Rachel James           8 Station Camp Middle  16:52.81       
 52 Anna Cornett           7 T.W. Hunter Middle S 16:56.41       
 53 Lindy Shoulders        8 Merrol Hyde Middle S 17:07.43       
 54 Kirsten Harpole        6 Merrol Hyde Middle S 17:07.64       
 55 Samantha Audy          7 Station Camp Middle  17:10.10       
 56 Annie Chapman          7 Station Camp Middle  17:12.88       
 57 CHARLOTTE BECK         6 Station Camp Middle  17:14.48       
 58 SOPHIE BAUMBAUGH       7 Station Camp Middle  17:28.16       
 59 Ellary Turner          8 Rucker Stewart Middl 17:30.07       
 60 Ella Richardson        7 Robert Ellis Middle  17:46.82       
 61 Kennedy Hunt           6 Robert Ellis Middle  17:47.13       
 62 Hallie Dancer          7 Robert Ellis Middle  17:56.28       
 63 Zoe Young              7 Station Camp Middle  18:02.35       
 64 MADISON FUQUA          6 Station Camp Middle  18:43.64       
 65 Sydnie Hinkle          7 T.W. Hunter Middle S 18:46.69       
 66 Laura Conyer           8 Rucker Stewart Middl 18:46.75       
 67 Emmie Sylvester        6 T.W. Hunter Middle S 18:59.29       
 68 Alyza Flanary          8 Robert Ellis Middle  19:05.79       
 69 Taylor Jones           6 Robert Ellis Middle  19:07.37       
 70 Olivia Minter          7 T.W. Hunter Middle S 19:17.91       
 71 Myla Evans             7 T.W. Hunter Middle S 19:43.55       
 72 RACHEL MCDONALD        6 Station Camp Middle  19:48.53       
 73 Caydie Rosendhal       7 T.W. Hunter Middle S 19:49.79       
 74 LAURA SNIDER           6 Station Camp Middle  19:50.21       
 75 Greta Bass             8 T.W. Hunter Middle S 19:51.66       
 76 Jade Sanderson         7 Station Camp Middle  20:21.71       
 77 Addison Henderson      7 Robert Ellis Middle  20:25.16       
 78 Avelyn Welch           6 Robert Ellis Middle  20:33.42       
 79 Sophia Gribbell        7 Robert Ellis Middle  20:34.79       
 80 Megan Prier            6 Rucker Stewart Middl 20:43.22       
 81 CHARLOTTE HO           6 Station Camp Middle  20:49.21       
 82 Emma Freebern          6 Merrol Hyde Middle S 21:00.43       
 83 Emma Keller            8 Knox Doss at Drakes  21:06.33       
 84 Sadie Brasell          8 Robert Ellis Middle  21:29.55       
 85 Madison Newberry       6 T.W. Hunter Middle S 21:37.82       
 86 CHLOE CRILLEY          6 Station Camp Middle  22:20.30       
 87 Elle Walker            7 Knox Doss at Drakes  22:30.46       
 88 Breyanna Anderson      7 Rucker Stewart Middl 24:16.66       
 89 ARRIANNA LEWIS         6 Station Camp Middle  28:56.38       



                    Girls 2 Mile Team Scores    
                 
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 T.W. Hunter Middle S   26      1    2    5    8   10   11   12  
      Total Time: 1:05:05      Average: 13:00.95      1-5 Split: 1:57
  2 Merrol Hyde Middle S   55      4    6   14   15   16   21   25  
      Total Time: 1:09:47      Average: 13:57.27      1-5 Split: 1:30
  3 Station Camp Middle    61      3    9   13   17   19   23   26  
      Total Time: 1:10:18      Average: 14:03.52      1-5 Split: 1:52
  4 Robert Ellis Middle    91      7   18   20   22   24   27   28  
      Total Time: 1:12:48      Average: 14:33.41      1-5 Split: 1:29


RaceTab by MileSplit/FloSports Scott Wietecha, Beech Cross Countr

Sumner County Schools Middle School County Championships - 9/15/2
             Sanders Ferry Pkwy, Hendersonville, TN              

                           Boys 2 Mile                           
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Wesley Luisi           8 T.W. Hunter Middle S 10:52.67      1
  2 Garrett Tunks          8 Knox Doss at Drakes  11:19.98      2
  3 JUSTUS MURRAY          8 Station Camp Middle  11:23.75      3
  4 Nicholas Brown         8 Merrol Hyde Middle S 11:59.64      4
  5 Gavin Bridges          8 Station Camp Middle  12:00.99      5
  6 Oliver Cunningham      8 Robert Ellis Middle  12:16.72      6
  7 Fletcher Beck          8 Station Camp Middle  12:19.39      7
  8 ANDREW COWLES          8 Station Camp Middle  12:19.54      8
  9 Reece Lackey           7 Robert Ellis Middle  12:21.53      9
 10 JEREMY UPCHURCH        7 Station Camp Middle  12:32.70     10
 11 Will Gulotta           7 T.W. Hunter Middle S 12:35.09     11
 12 Jaden Hillis           8 T.W. Hunter Middle S 12:37.40     12
 13 Charlie Teachenor      8 T.W. Hunter Middle S 12:38.28     13
 14 Jacob Cox              7 T.W. Hunter Middle S 12:43.27     14
 15 Ryan Lanning           8 T.W. Hunter Middle S 12:44.33     15
 16 Ryan Hisel             7 Robert Ellis Middle  12:51.71     16
 17 Ryan Breitling         7 Merrol Hyde Middle S 12:52.50     17
 18 Eli Blackburn          6 Merrol Hyde Middle S 12:58.11     18
 19 MASON UPCHURCH         6 Station Camp Middle  13:00.47     19
 20 Frank Crilley          8 Station Camp Middle  13:01.87     20
 21 Connor Cowan           7 T.W. Hunter Middle S 13:10.97     21
 22 Jonathan Bernard       7 T.W. Hunter Middle S 13:11.34       
 23 Logan Goin             8 T.W. Hunter Middle S 13:14.72       
 24 Ryan Rose              6 Knox Doss at Drakes  13:17.65     22
 25 Rhett Sanders          6 T.W. Hunter Middle S 13:19.71       
 26 Harrison Andrews       7 Knox Doss at Drakes  13:20.62     23
 27 Bennett Driver         7 Robert Ellis Middle  13:23.81     24
 28 Braden Chastain        7 Station Camp Middle  13:26.79       
 29 Carter Crook           7 Station Camp Middle  13:27.54       
 30 Carter Souliere        8 Rucker Stewart Middl 13:35.85       
 31 Coby Ware              7 T.W. Hunter Middle S 13:36.16       
 32 Maddox Peck            7 Station Camp Middle  13:37.08       
 33 Lundy Davis            8 Robert Ellis Middle  13:40.07     25
 34 Merrick Mott           7 Robert Ellis Middle  13:43.16     26
 35 Matthew Sikes          7 T.W. Hunter Middle S 13:44.33       
 36 Austin White           8 Merrol Hyde Middle S 13:45.08     27
 37 Preston Lackey         6 Robert Ellis Middle  13:49.74     28
 38 RILEY MANN             8 Station Camp Middle  13:52.37       
 39 Cooper Herron          6 Robert Ellis Middle  13:52.93       
 40 Camden Williams        8 Station Camp Middle  13:57.08       
 41 Finley Cochran         6 Robert Ellis Middle  13:58.67       
 42 JACKSON ALEXANDER      6 Station Camp Middle  14:02.42       
 43 Isaac Oglesby          7 Rucker Stewart Middl 14:03.66       
 44 Alexander Jones        7 Rucker Stewart Middl 14:03.73       
 45 THOMAS BRADLEY         6 Station Camp Middle  14:05.53       
 46 Nick Mills             6 Merrol Hyde Middle S 14:06.55     29
 47 Noah Smith             8 T.W. Hunter Middle S 14:11.00       
 48 Wade Steelman          8 T.W. Hunter Middle S 14:13.54       
 49 Daxton Nicholson       7 Knox Doss at Drakes  14:16.60     30
 50 Bryce Bullion          8 Knox Doss at Drakes  14:18.78     31
 51 Aiden Ozwald             T.W. Hunter Middle S 14:26.06       
 52 Declan Cleary          7 Merrol Hyde Middle S 14:27.95     32
 53 Owen Minter            7 T.W. Hunter Middle S 14:29.79       
 54 Dominick Harpole       8 Merrol Hyde Middle S 14:30.03     33
 55 Aden Perez             6 Robert Ellis Middle  14:31.15       
 56 Max Milliken           7 Robert Ellis Middle  14:31.45       
 57 Ian Ormsby             6 Robert Ellis Middle  14:36.63       
 58 Dylan Griffin          7 Station Camp Middle  14:37.55       
 59 Brody Coles            6 T.W. Hunter Middle S 14:41.85       
 60 Carson Rynor           7 Robert Ellis Middle  14:45.88       
 61 Tristan Finch          6 T.W. Hunter Middle S 14:53.98       
 62 Elijah Newton          7 T.W. Hunter Middle S 14:55.06       
 63 TJ MURRAY              6 Station Camp Middle  15:04.37       
 64 Will Clark             6 Knox Doss at Drakes  15:10.47     34
 65 Henry Shaw             8 T.W. Hunter Middle S 15:11.57       
 66 Benjamin Prince        6 Knox Doss at Drakes  15:16.20     35
 67 Alex Roberts           7 Station Camp Middle  15:20.96       
 68 Cayden Powell          6 T.W. Hunter Middle S 15:23.27       
 69 Cameron Creel          7 Robert Ellis Middle  15:23.81       
 70 Ty Cline               6 Robert Ellis Middle  15:25.39       
 71 Tyler Hernandez        7 Station Camp Middle  15:26.53       
 72 Will Anderson          7 Station Camp Middle  15:29.53       
 73 WILL BENNETT           6 Station Camp Middle  15:31.08       
 74 Nathan Morgan          7 Merrol Hyde Middle S 15:32.47       
 75 JOSHUA GRUCCI          6 Station Camp Middle  15:32.77       
 76 Rush Lakatos           7 T.W. Hunter Middle S 15:34.11       
 77 Noah Schneider         8 T.W. Hunter Middle S 15:44.48       
 78 WILLIAM SVARNAS        7 Station Camp Middle  15:45.09       
 79 Kaedyn Hinkle          8 T.W. Hunter Middle S 15:48.74       
 80 Gray Brisson           7 Robert Ellis Middle  15:50.29       
 81 Luke Larson            8 T.W. Hunter Middle S 15:55.24       
 82 Lucas Crowley          8 T.W. Hunter Middle S 15:59.47       
 83 Brock Jones            7 Robert Ellis Middle  16:00.56       
 84 Brooks Berry           6 Robert Ellis Middle  16:03.21       
 85 Ethan Maddox           6 Knox Doss at Drakes  16:04.04       
 86 Charlie Gentry         6 Robert Ellis Middle  16:05.55       
 87 KAJUAN GRAHAM          6 Station Camp Middle  16:13.10       
 88 GRANT BARKER           6 Station Camp Middle  16:13.83       
 89 Jared Sanders          6 Robert Ellis Middle  16:16.35       
 90 Grant Boyd             8 T.W. Hunter Middle S 16:18.58       
 91 Landon Goin            7 T.W. Hunter Middle S 16:27.25       
 92 Ian Grant              7 Merrol Hyde Middle S 16:27.73       
 93 Jackson Chaffin        6 Robert Ellis Middle  16:28.62       
 94 MASON LEGGETT          6 Station Camp Middle  16:34.62       
 95 Coen Evans             7 Robert Ellis Middle  16:53.88       
 96 Jaden Binnion          8 T.W. Hunter Middle S 17:02.61       
 97 Cooper Evans           8 T.W. Hunter Middle S 17:04.93       
 98 DREW BENGSTON          6 Station Camp Middle  17:10.29       
 99 Dane Field             6 Merrol Hyde Middle S 17:34.18       
100 Zeke Wix               6 Robert Ellis Middle  17:35.37       
101 Noah Smith             6 Merrol Hyde Middle S 17:42.66       
102 Andrew Carrigan        6 Robert Ellis Middle  17:46.94       
103 Will Whitely           6 Robert Ellis Middle  17:49.81       
104 Matt Wilkins           6 Robert Ellis Middle  17:50.21       
105 Tanner Salinas         8 Robert Ellis Middle  18:13.60       
106 Maddox Souliere        7 Rucker Stewart Middl 18:28.91       
107 CANAAN SIEBERT         8 Station Camp Middle  18:49.17       
108 Jacob Wilson           7 Robert Ellis Middle  18:53.39       
109 ETHAN MANN             6 Station Camp Middle  19:00.50       
110 Hank Steele            6 T.W. Hunter Middle S 19:30.91       
111 Viktor Robertson       7 T.W. Hunter Middle S 19:34.84       
112 Bailey Bandel          7 Knox Doss at Drakes  19:52.71       
113 BRODY TOLLISON         6 Station Camp Middle  21:06.03       
114 Jacob Ditmyer          7 Robert Ellis Middle  21:40.24       
115 Ian Kelly              6 Merrol Hyde Middle S 21:58.29       



                     Boys 2 Mile Team Scores                     
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Station Camp Middle    33      3    5    7    8   10   19   20  
      Total Time: 1:00:37      Average: 12:07.28      1-5 Split: 1:09
  2 T.W. Hunter Middle S   51      1   11   12   13   14   15   21  
      Total Time: 1:01:27      Average: 12:17.34      1-5 Split: 1:51
  3 Robert Ellis Middle    80      6    9   16   24   25   26   28  
      Total Time: 1:04:34      Average: 12:54.77      1-5 Split: 1:24
  4 Merrol Hyde Middle S   95      4   17   18   27   29   32   33  
      Total Time: 1:05:42      Average: 13:08.38      1-5 Split: 2:07
  5 Knox Doss at Drakes    108     2   22   23   30   31   34   35  
      Total Time: 1:06:34      Average: 13:18.73      1-5 Split: 2:59