RaceTab by MileSplit/FloSports Ursula Lomax, SCIAA
SCIAA MS Whitehaven - 4/13/2018
Whitehaven High School, Memphis, TN
MS Girls Discus Throw
====================================================================
Name Yr Team Mark H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Whitney Houston 8 City University Scho 72-10 1 10
2 Skylar Quinn 8 Hamilton Middle Scho 54-01 2 8
3 Camille Richardson 7 John P Freeman Middl 50-09 1 6
4 Ahmari Smith 7 John P Freeman Middl 48-00 2 4
5 Fatima Ba 6 A Maceo Walker Middl 39-04 2 2
6 Khyrastin Kelly 8 A Maceo Walker Middl 31-05 1 1
7 Juhani Johnson 8 Hamilton Middle Scho 26-11 2
MS Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ricky Wilson 8 A Maceo Walker Middl 97-11 10
2 CHUKA DIBIA 6 John P Freeman Middl 69-08 8
3 Jie Singleton 8 A Maceo Walker Middl 62-07 6
4 Darion Kimble 8 City University Scho 61-06 4
5 Andre Salter 8 John P Freeman Middl 54-11 2
6 Brandon Smith 6 Freedom Preparatory 33-11 1
MS Girls Shot Put
====================================================================
Name Yr Team Mark H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Whitney Houston 8 City University Scho 27-01.00 1 10
2 Ahmari Smith 7 John P Freeman Middl 25-08.00 2 8
3 Fatima Ba 6 A Maceo Walker Middl 21-05.00 1 6
4 Briana Watson 8 Freedom Preparatory 21-04.00 1 4
5 Tiuana Thompson 8 John P Freeman Middl 20-11.00 1 2
6 Khyrastin Kelly 8 A Maceo Walker Middl 20-07.00 2 1
7 Khalia Sims 6 Freedom Preparatory 18-00.00 2
MS Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Ricky Wilson 8 A Maceo Walker Middl 38-02.00 10
2 Ke'Juan Cameron 8 A Maceo Walker Middl 31-10.00 8
3 Darion Kimble 8 City University Scho 30-05.00 5
3 Jalen Brown 8 John P Freeman Middl 30-05.00 5
5 ALEX GILBERT 7 John P Freeman Middl 23-04.00 2
MS Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Myrecal Mcshane 8 John P Freeman Middl 3-10.00 10
2 Voniyah Plez 7 John P Freeman Middl 3-08.00 8
MS Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Samuel Prather Jr 7 A Maceo Walker Middl 4-10.00 10
2 Marquez Kirby 8 John P Freeman Middl 4-06.00 8
3 TRAVION JONES 6 John P Freeman Middl 4-04.00 6
4 Charrus Fleming 8 A Maceo Walker Middl 4-00.00 4
MS Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Aaliyah Wilson 6 A Maceo Walker Middl 10-10.00 NWI 10
2 Jaila Jackson 8 Freedom Preparatory 9-04.00 NWI 7
2 Ahniya Harris 6 John P Freeman Middl 9-04.00 NWI 7
4 Ma'Kayla Bernard 8 Freedom Preparatory 9-01.00 NWI 4
5 Miranda Clay 7 John P Freeman Middl 8-08.00 NWI 2
6 Aminata Fall 6 A Maceo Walker Middl 8-01.00 NWI 1
MS Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Moctar Sarr 8 John P Freeman Middl 14-05.00 NWI 10
2 JAYDEN RICHARDSON 7 John P Freeman Middl 13-04.00 NWI 8
3 Zerrius Short 6 Freedom Preparatory 11-08.00 NWI 6
4 Charrus Fleming 8 A Maceo Walker Middl 10-10.00 NWI 4
5 Samuel Prather Jr 7 A Maceo Walker Middl 10-08.00 NWI 2
MS Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Morryah Grant 8 John P Freeman Middl 21.49 NWI 10
2 Janiya Thomas 6 Freedom Preparatory 21.50 NWI 8
3 Mecayla Brider 12 A Maceo Walker Middl 22.56 NWI 6
4 Ma'Kayla Bernard 8 Freedom Preparatory 22.58 NWI 4
5 Aaliyah Wilson 6 A Maceo Walker Middl 23.02 NWI 2
Middle School Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Donnell Frazier 8 A Maceo Walker Middl 18.22 NWI 10
2 Charrus Fleming 8 A Maceo Walker Middl 19.03 NWI 8
3 DAVION JONES 6 John P Freeman Middl 19.17 NWI 6
4 Adrain Williams 8 Freedom Preparatory 19.25 NWI 4
5 JOSHUA THOMPSON 6 John P Freeman Middl 21.12 NWI 2
6 Terrelle Shane 6 Freedom Preparatory 21.38 NWI 1
MS Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Jabria McCraney 8 A Maceo Walker Middl 12.87 NWI 2 10
2 Amya Johnson 8 John P Freeman Middl 13.70 NWI 1 8
3 Jerkiya Askew 8 Freedom Preparatory 13.75 NWI 1 6
4 Shamiyah Hunter 6 City University Scho 14.05 NWI 1 4
5 Samya Jack 8 City University Scho 14.06 NWI 2 2
6 Amy Williams 8 A Maceo Walker Middl 14.26 NWI 2 1
7 Brukiya Tunstall 6 Memphis School of Ex 14.41 NWI 2
8 Madisyn Willingham 6 John P Freeman Middl 14.85 NWI 1
9 Jaila Jackson 8 Freedom Preparatory 15.72 NWI 2
MS Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Mikkeal Stewart 8 A Maceo Walker Middl 11.37 NWI 1 10
2 Jalen Vardaman 8 A Maceo Walker Middl 11.81 NWI 2 8
3 Jermichael Meeks 8 Memphis School of Ex 11.91 NWI 2 6
4 Tyler Winters 8 City University Scho 12.10 NWI 2 4
5 Caleb Brown 8 John P Freeman Middl 12.50 NWI 1 2
6 Kevon Madison 7 City University Scho 12.69 NWI 2 1
7 Chances Brooks 7 Hamilton Middle Scho 12.75 NWI 1
8 Cleveland Marshall 7 Hamilton Middle Scho 13.47 NWI 1
9 Anson Blackburn 6 Memphis School of Ex 13.57 NWI 2
10 TRAVION JONES 6 John P Freeman Middl 13.95 NWI 1
Middle School Girls 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle School A 1:57.51 10
1) Danielle Booker 2) Lashunda Mohn
3) Germara Webster 4) Zoee' McFarland
5) De'Naija Sumlin
2 John P Freeman Middle School A 1:58.06 8
1) Jewel Nevilles 2) Dymonik Wiseman
3) Voniyah Plez 4) Amya Johnson
3 Memphis School of Excellence A 2:24.63 6
1) Tarah Rayford 2) Cornesha Fields
3) Chanteria McCracken 4) Tori Rayford
4 City University School (MS) A 2:28.01 4
5 Hamilton Middle School A 2:29.18 2
1) Taneisha Carter 2) Destiny Johnson
3) Destiny Jones 4) Denise Walker
5) Makayla Hughes
Middle School Boys 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle School A 1:40.00 10
1) Donnell Frazier 2) Terrick Johnson
3) Lydarrien Polk 4) Calvion Blakely
5) Lennon Smith 6) Mikkeal Stewart
2 City University School (MS) A 1:47.43 8
1) Kevon Madison 2) Mario Netters
3) Tyler Winters 4) Jatavious Graham
3 John P Freeman Middle School A 1:52.56 6
1) TRISTAN Boyce 2) miles cheatam
3) Marquez Kirby 4) Charles Broughton
MS Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Mariam Magassouba 8 A Maceo Walker Middl 6:28.00 10
2 Ariel Jones 7 A Maceo Walker Middl 7:07.00 8
3 Aniiya Browley 7 John P Freeman Middl 7:37.00 6
4 Dominique Scott 7 John P Freeman Middl 9:01.00 4
MS Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Moctar Sarr 8 John P Freeman Middl 5:27.00 10
2 LaMaken Morgan 8 A Maceo Walker Middl 5:40.00 8
3 Bryce Hairson 8 John P Freeman Middl 6:00.00 6
4 Cornelius Fields 8 Memphis School of Ex 6:30.00 4
5 Justin Luckett 6 Hamilton Middle Scho 8:32.00 2
MS Girls 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle School A 54.07 10
1) Germara Webster 2) Lashunda Mohn
3) Amy Williams 4) Mecayla Brider
5) Jabria McCraney
2 John P Freeman Middle School A 55.56 8
1) Kierstin Mumford 2) Dymonik Wiseman
3) Voniyah Plez 4) Amya Johnson
3 Freedom Preparatory Academy MS A 57.09 6
1) Jerkiya Askew 2) Janiya Thomas
3) Madison Collins 4) Dajha Wardlow
4 Hamilton Middle School A 1:08.01 4
1) Taneisha Carter 2) Destiny Johnson
3) Destiny Jones 4) Denise Walker
5) Makayla Hughes
5 Memphis School of Excellence A 1:08.74 2
1) Adrianna Blake 2) Saran Dulare
3) DeMya Mendoza 4) Brukiya Tunstall
MS Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle School A 46.99 10
1) Donnell Frazier 2) Lennon Smith
3) Calvion Blakely 4) Jalen Vardaman
5) Terrick Johnson 6) Mikkeal Stewart
2 Freedom Preparatory Academy MS A 48.56 8
1) Quincy Briggs 2) Adrain Williams
3) Quinton Bowman 4) Damerion Poag
3 Hamilton Middle School A 56.65 6
1) Chances Brooks 2) Cleveland Marshall
3) Dequonta Johnson 4) Rodrick Partee
4 Memphis School of Excellence A 56.67 4
1) Jermichael Meeks 2) Ciemarrian Johnson
3) Anson Blackburn 4) Termaine Williford
MS Girls 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Ahniya Harris 6 John P Freeman Middl 1:06.05 2 10
2 Kierstin Mumford 7 John P Freeman Middl 1:07.30 1 8
3 Brooklyn Irby 7 Freedom Preparatory 1:07.65 2 6
4 Zoee' McFarland 6 A Maceo Walker Middl 1:16.62 1 4
5 Tameria Adams 8 Memphis School of Ex 1:16.94 1 2
6 Briana Jackson 8 City University Scho 1:20.34 1 1
7 Chania Corppetts 8 City University Scho 1:20.84 1
8 Jada Boyland 7 Freedom Preparatory 1:20.93 2
9 DeMya Mendoza 7 Memphis School of Ex 1:31.17 1
dq De'Naija Sumlin 6 A Maceo Walker Middl NT 2
dns Shanira Johnson 7 Hamilton Middle Scho NT 2
dns Navy Quinn 6 Hamilton Middle Scho NT 2
MS Boys 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Quincy Briggs 8 Freedom Preparatory 54.24 1 10
2 Lydarrien Polk 7 A Maceo Walker Middl 1:00.81 1 8
3 Lennon Smith 8 A Maceo Walker Middl 1:02.51 2 6
4 Markail Lewis 8 City University Scho 1:07.16 1 4
5 Dex'Shon Hoggan 6 Freedom Preparatory 1:09.03 2 2
6 GARY Evans 7 John P Freeman Middl 1:09.62 2 1
7 Mario Netters 7 City University Scho 1:10.18 1
8 Ka'Marion Burton 8 Memphis School of Ex 1:10.93 1
9 Xavier Evans 8 Memphis School of Ex 1:14.35 2
10 Tevion Carter 6 Hamilton Middle Scho 1:15.38 2
11 JOSHUA THOMPSON 6 John P Freeman Middl 1:17.81 1
MS Girls 800 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Garyn Gardner 8 John P Freeman Middl 2:55.00 2 10
2 Danielle Booker 8 A Maceo Walker Middl 2:56.00 1 8
3 Dionne White 8 John P Freeman Middl 3:00.00 2 6
4 Raky Diong 8 A Maceo Walker Middl 3:33.00 2 4
5 Raina Steward 6 Freedom Preparatory 3:35.00 1 2
6 Chania Corppetts 8 City University Scho 3:36.00 2 1
7 Nadia Wells 8 Hamilton Middle Scho 3:43.00 1
8 Briana Jackson 8 City University Scho 3:55.00 2
MS Boys 800 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Terrick Johnson 8 A Maceo Walker Middl 2:17.00 1 10
2 miles cheatam 8 John P Freeman Middl 2:26.00 2 8
3 Camari Ross 8 Freedom Preparatory 2:38.00 2 6
4 LaMaken Morgan 8 A Maceo Walker Middl 2:39.00 2 4
5 Curtis Johnson 7 Freedom Preparatory 2:46.00 2 2
6 JAYDEN RICHARDSON 7 John P Freeman Middl 2:47.00 1 1
7 Rodrick Partee 7 Hamilton Middle Scho 3:13.00 1
8 Braytin Dillon 7 City University Scho 3:22.00 1
MS Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Jabria McCraney 8 A Maceo Walker Middl 28.06 NWI 1 10
2 Madison Collins 8 Freedom Preparatory 28.22 NWI 2 8
3 Dajha Wardlow 8 Freedom Preparatory 28.29 NWI 2 6
4 Amy Williams 8 A Maceo Walker Middl 29.72 NWI 1 4
5 Jewel Nevilles 6 John P Freeman Middl 30.13 NWI 2 2
6 Samya Jack 8 City University Scho 30.27 NWI 2 1
7 Shamiyah Hunter 6 City University Scho 30.78 NWI 1
8 Tarah Rayford 8 Memphis School of Ex 31.18 NWI 2
9 Shanira Johnson 7 Hamilton Middle Scho 34.49 NWI 1
10 Taneisha Carter 7 Hamilton Middle Scho 34.82 NWI 1
11 Tori Rayford 7 Memphis School of Ex 36.48 NWI 1
MS Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Zerrius Short 6 Freedom Preparatory 24.64 NWI 2 10
2 Donnell Frazier 8 A Maceo Walker Middl 25.07 NWI 2 8
3 Quinton Bowman 8 Freedom Preparatory 25.40 NWI 1 6
4 Tyler Winters 8 City University Scho 25.83 NWI 2 4
5 Lydarrien Polk 7 A Maceo Walker Middl 25.85 NWI 2 2
6 Caleb Brown 8 John P Freeman Middl 25.88 NWI 2 1
7 Chances Brooks 7 Hamilton Middle Scho 26.97 NWI 1
8 Hura Brown 8 City University Scho 27.54 NWI 1
9 TRISTAN Boyce 6 John P Freeman Middl 29.04 NWI 1
10 Cleveland Marshall 7 Hamilton Middle Scho 29.09 NWI 2
11 Ka'Marion Burton 8 Memphis School of Ex 29.22 NWI 1
12 Ciemarrian Johnson 7 Memphis School of Ex 31.31 NWI 1
MS Girls 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 John P Freeman Middle School A 4:40.00 10
1) Kierstin Mumford 2) Madisyn Willingham
3) Ahniya Harris 4) Dymonik Wiseman
2 A Maceo Walker Middle School A 4:45.00 8
1) Zoee' McFarland 2) De'Naija Sumlin
3) Danielle Booker 4) Damya Patterson
5) Mariam Magassouba
3 Hamilton Middle School A 5:55.00 6
1) Taneisha Carter 2) Shanira Johnson
3) Denise Walker 4) Nadia Wells
5) Makayla Hughes
4 City University School (MS) A 6:05.00 4
MS Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle School A 3:52.00 10
1) LaMaken Morgan 2) Lydarrien Polk
3) Lennon Smith 4) Jalen Vardaman
5) Calvion Blakely 6) Terrick Johnson
2 John P Freeman Middle School A 4:19.00 8
1) Caleb Brown 2) Marquez Kirby
3) Moctar Sarr 4) Charles Broughton
3 City University School (MS) A 4:31.00 6
1) Markail Lewis 2) Mario Netters
3) Jatavious Graham 4) Zachary Moore
4 Freedom Preparatory Academy MS A 4:35.00 4
1) Curtis Johnson 2) Dayton Wright
3) Dex'Shon Hoggan 4) Camari Ross
5 Memphis School of Excellence A 4:36.00 2
1) Jermichael Meeks 2) Gary Wilson
3) Xavier Evans 4) Cornelius Fields
Middle School Girls Team Scores (13 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 John P Freeman Middle Sch 137 28 26 10 26 20 27 0
2 A Maceo Walker Middle Sch 116 29 30 8 28 10 11 0
3 Freedom Preparatory Acade 61 26 2 12 6 4 11 0
4 City University School (M 37 8 1 0 8 20 0 0
5 Hamilton Middle School 20 0 0 0 12 8 0 0
6 Memphis School of Excelle 10 2 0 0 8 0 0 0
Middle School Boys Team Scores (13 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 A Maceo Walker Middle Sch 166 42 22 18 30 34 20 0
2 John P Freeman Middle Sch 100 4 25 8 14 17 32 0
3 Freedom Preparatory Acade 60 28 8 5 12 1 6 0
4 City University School (M 36 13 0 0 14 9 0 0
5 Memphis School of Excelle 16 6 4 0 6 0 0 0
6 Hamilton Middle School 8 0 2 0 6 0 0 0