RaceTab by MileSplit/FloSports CARL BOWIE, Fast and Furious Athle
SCIAA MS Fairgrounds - 4/11/2018
Midsouth Fairgrounds Stadium, Memphis, TN
MS Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Riverview Middle School A 53.6 10
1) Jalan Russell 2) Josiah Farris
3) Eddie Pirtle 4) Devion Cook
2 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 54.2 8
1) Jasper Bell 2) Chris Hearn
3) Myles Bradford 4) Gregg Gordon
3 Kate Bond Middle School A 54.2 6
1) Brian Southgate 2) Omar Evans
3) Dwight Reed 4) Jeremiah Brown
MS Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 4:52.0 10
1) Alex Hobson 2) Alec Jones
3) Aidan Thompson 4) Khari Reed
2 Kate Bond Middle School A 5:01.0 8
1) Jeremiah Brown 2) Jeremiah Rashada
3) Jamarion Perry 4) Steven Conrad
3 Riverview Middle School A 5:18.0 6
1) Akavaus Bell 2) Jalan Russell
3) Dwyan Brooks 4) Tramon Brooks
4 Leadership & Public Policy, W.E. A 6:09.0 4
1) KaTony Gamble 2) Ginye Higgins
3) Seth Duncan 4) Jaylen Hardy
MS Boys 4x800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
MS Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Omar Evans 8 Kate Bond Middle Sch 12.9 NWI 2 10
2 Chris Hearn 6 Maxine Smith STEAM A 13.2 NWI 2 8
3 D'Mario Owens 7 Riverview Middle Sch 13.3 NWI 2 6
4 Harvey Martin 8 Leadership & Public 13.5 NWI 1 4
5 Elbert Flowers 8 Westside Middle Scho 13.8 NWI 2 2
6 Jasper Bell 6 Maxine Smith STEAM A 14.5 NWI 1 1
7 Trevaruis Waston 5 Memphis Business Aca 14.7 NWI 1
8 Tyress Insane 8 Memphis Business Aca 15.2 NWI 1
MS Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Nicholas Douglas 8 Westside Middle Scho 27.2 NWI 1 10
2 Gregg Gordon 8 Maxine Smith STEAM A 27.4 NWI 2 8
3 Chrisshun Mullins 8 Westside Middle Scho 27.5 NWI 1 6
4 Harvey Martin 8 Leadership & Public 27.7 NWI 2 4
5 Gerron Pierre 8 Leadership & Public 28.2 NWI 2 2
6 Gary Kellett 7 Maxine Smith STEAM A 28.9 NWI 2 1
7 Brian Southgate 8 Kate Bond Middle Sch 29.6 NWI 2
8 ty wallace 7 Memphis Business Aca 30.2 NWI 1
9 Vontrell Cole 8 Kate Bond Middle Sch 33.3 NWI 1
MS Boys 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Jamarion Perry 8 Kate Bond Middle Sch 1:08.6 2 10
2 D'Mario Owens 7 Riverview Middle Sch 1:09.7 2 8
3 Chris Bailey 8 Maxine Smith STEAM A 1:10.9 1 6
4 Larry Baker 8 Westside Middle Scho 1:12.8 1 4
5 Jasper Bell 6 Maxine Smith STEAM A 1:12.8 1 2
6 Markel Beery 6 Memphis Business Aca 1:15.8 2 1
7 D'Sean Scott 8 Leadership & Public 1:20.7 2
8 KaTony Gamble 8 Leadership & Public 1:29.7 2
MS Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Elliot Garst 8 Maxine Smith STEAM A 2:32.0 10
2 Sean Patton 7 Maxine Smith STEAM A 2:42.0 8
3 Jeremiah Rashada 7 Kate Bond Middle Sch 2:59.0 6
4 Devion Cook 7 Riverview Middle Sch 3:04.0 4
5 Eddie Pirtle 7 Riverview Middle Sch 3:05.0 2
6 Nicolas Rivero 6 Kate Bond Middle Sch 3:06.0 1
7 D'Sean Scott 8 Leadership & Public 3:15.0
8 Leo Winfrey 6 Memphis Business Aca 3:46.0
MS Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Parker Russ 8 Maxine Smith STEAM A 5:20.0 10
2 Berkeley Burbank 8 Maxine Smith STEAM A 5:56.0 8
3 Sunny Hakimi 8 Kate Bond Middle Sch 5:57.3 6
4 Luiz Aparicio 6 Kate Bond Middle Sch 6:52.0 4
MS Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
Middle School Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Gregg Gordon 8 Maxine Smith STEAM A 18.3 NWI 10
2 Eddie Pirtle 7 Riverview Middle Sch 19.7 NWI 8
3 Devion Cook 7 Riverview Middle Sch 20.4 NWI 6
4 Khari Reed 6 Maxine Smith STEAM A 20.8 NWI 4
MS Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Steven Conrad 8 Kate Bond Middle Sch 107-02 10
2 Devon Wilkerson 7 Kate Bond Middle Sch 100-03 8
3 Nicholas Douglas 8 Westside Middle Scho 82-02 6
4 Antonio Franklin 8 Westside Middle Scho 77-08 4
5 Jamil Russell 7 Riverview Middle Sch 77-04 2
6 Zane Beard 7 Maxine Smith STEAM A 72-06 1
7 Caleb Isabel 8 Leadership & Public 68-01
8 Tucker Hurdle 6 Maxine Smith STEAM A 57-07
MS Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Steven Conrad 8 Kate Bond Middle Sch 33-08.00 9
1 Devon Wilkerson 7 Kate Bond Middle Sch 33-08.00 9
3 Chrisshun Mullins 8 Westside Middle Scho 30-10.00 6
4 Caleb Isabel 8 Leadership & Public 30-03.00 4
5 Josiah Farris 7 Riverview Middle Sch 27-08.00 2
6 Alec Jones 7 Maxine Smith STEAM A 24-00.00 1
7 Aiden Woods 7 Maxine Smith STEAM A 23-01.00
MS Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Nicholas Douglas 8 Westside Middle Scho 17-03.00 NWI 10
2 Elbert Flowers 8 Westside Middle Scho 14-05.00 NWI 8
3 Myles Bradford 7 Maxine Smith STEAM A 12-07.00 NWI 6
4 Vontrell Cole 8 Kate Bond Middle Sch 11-00.00 NWI 4
5 Jamarion Perry 8 Kate Bond Middle Sch 9-09.00 NWI 2
MS Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Lamarion Mcghee 8 Westside Middle Scho 4-04.00 10
2 Antonio Franklin 8 Westside Middle Scho 4-02.00 8
3 Keith Mattila 7 Maxine Smith STEAM A 3-10.00 5
3 Sean Patton 7 Maxine Smith STEAM A 3-10.00 5
MS Girls 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Kate Bond Middle School A 52.4 10
1) Taylor Arnold 2) Lemiyah Sessum
3) Kayla Howard 4) Cailynn Williams
2 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 55.3 8
1) Jaida Carter 2) Moriah Waktins
3) Allexis Holloway 4) Aylssa Raymond
3 Leadership & Public Policy, W.E. A 59.5 6
1) Taylin Barnes 2) Tameria Gamble
3) Zykeria Moore 4) Rosalynd Stiger
4 Riverview Middle School A 59.7 4
1) zaria houston 2) D Mathis
3) shundrilya barnes 4) Madison Bohannon
MS Girls 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Memphis Business Academy (MBA) A 5:18.0 10
1) Treundria Moore 2) Toneisha Scott
3) Tonnette Scott 4) Laquita Woods
2 Kate Bond Middle School A 5:29.0 8
1) Canisa Jackson 2) Khristina Parker
3) Trinity Williams 4) Asaiah Jackson
3 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 5:55.0 6
1) Jaila Kimbro 2) Rachel Larkins
3) Kion Todd 4) Emily Smith
4 Leadership & Public Policy, W.E. A 6:34.0 4
1) Delia Scott 2) Kameelah Hughes
3) Taylor Lamar 4) Victoria McClain
MS Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Cailynn Williams 8 Kate Bond Middle Sch 12.7 NWI 2 10
2 Aylssa Raymond 7 Maxine Smith STEAM A 13.4 NWI 2 8
3 Taylor Arnold 7 Kate Bond Middle Sch 13.6 NWI 1 6
4 Jaida Carter 7 Maxine Smith STEAM A 14.3 NWI 2 4
5 Taylin Barnes 8 Leadership & Public 15.1 NWI 1 2
6 Treundria Moore 7 Memphis Business Aca 15.2 NWI 1 1
7 Carrie Tucker 8 Memphis Business Aca 15.3 NWI 1
MS Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
--------------------------------------------------------------------------
1 Cailynn Williams 8 Kate Bond Middle Sch 26.9 NWI 2 10
2 Taylor Arnold 7 Kate Bond Middle Sch 27.6 NWI 2 8
3 Zykeria Moore 7 Leadership & Public 28.9 NWI 2 6
4 Allexis Holloway 7 Maxine Smith STEAM A 30.4 NWI 2 4
5 Carrie Tucker 8 Memphis Business Aca 30.6 NWI 1 2
6 Soraya Norris 6 Maxine Smith STEAM A 30.6 NWI 2 1
7 shundrilya barnes 7 Riverview Middle Sch 31.3 NWI 1
8 Destiny Boyles 6 Memphis Business Aca 31.5 NWI 1
9 Madison Bohannon 7 Riverview Middle Sch 31.8 NWI 1
10 Taylin Barnes 8 Leadership & Public 32.0 NWI 2
11 Ziya Parks 8 Westside Middle Scho 32.2 NWI 1
12 Kristen Tolbert 8 Westside Middle Scho 34.5 NWI 1
MS Girls 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Canisa Jackson 8 Kate Bond Middle Sch 1:09.2 2 10
2 Jaida Carter 7 Maxine Smith STEAM A 1:11.2 1 8
3 Kayla Howard 8 Kate Bond Middle Sch 1:13.1 1 6
4 Laquita Woods 6 Memphis Business Aca 1:14.8 1 4
5 Alex Midgett 7 Memphis Business Aca 1:15.7 1 2
6 Sky Crawford 6 Maxine Smith STEAM A 1:16.2 2 1
7 Takaria Barnes 8 Leadership & Public 1:22.0 2
8 D Mathis 7 Riverview Middle Sch 1:28.3 2
MS Girls 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Alicia Garia 8 Kate Bond Middle Sch 2:59.0 9
1 Jaszmin Brandon 8 Maxine Smith STEAM A 2:59.0 9
3 Delia Scott 7 Leadership & Public 3:02.0 5
3 Kenya Money 7 Riverview Middle Sch 3:02.0 5
5 Chinaya Middelbrook 6 Westside Middle Scho 3:08.0 2
6 Mia Tate 8 Leadership & Public 3:13.0 1
7 Tonnette Scott 8 Memphis Business Aca 3:18.0
8 Asaiah Jackson 7 Kate Bond Middle Sch 3:26.0
8 Sidney Charles 7 Maxine Smith STEAM A 3:26.0
10 madelyn Odom 7 Memphis Business Aca 3:49.0
MS Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Sidney Charles 7 Maxine Smith STEAM A 6:44.0 10
2 Kenya Money 7 Riverview Middle Sch 6:48.0 8
3 Tonnette Scott 8 Memphis Business Aca 7:14.0 6
4 D Mathis 7 Riverview Middle Sch 7:20.0 4
5 Rachel Larkins 7 Maxine Smith STEAM A 7:32.0 2
6 Diana Espinola 6 Kate Bond Middle Sch 8:21.0 1
7 Laylah Dest 6 Kate Bond Middle Sch 9:10.0
MS Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Michiah Downes 8 Kate Bond Middle Sch 20.6 NWI 10
2 Keeyona Henderson 7 Riverview Middle Sch 21.8 NWI 8
3 Caneisha Calvin 6 Riverview Middle Sch 22.4 NWI 6
MS Girls Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Miranda Brown 7 Westside Middle Scho 72-00 10
2 Tatyana Banks 8 Riverview Middle Sch 67-00 8
3 Kymia Kendrick 8 Kate Bond Middle Sch 64-08 6
4 Janiya Ivy 8 Kate Bond Middle Sch 58-07 4
5 Abigail Gaylor 8 Maxine Smith STEAM A 53-05 2
6 Jermarya Miller 8 Westside Middle Scho 51-02 1
7 Rosalynd Stiger 8 Leadership & Public 47-07
8 Devin Murry 8 Maxine Smith STEAM A 43-09
MS Girls Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Miranda Brown 7 Westside Middle Scho 34-10.00 10
2 Tamia Holmes 8 Kate Bond Middle Sch 33-02.00 8
3 Tatyana Banks 8 Riverview Middle Sch 27-02.00 6
4 Mella Maxwell 8 Riverview Middle Sch 24-03.00 4
5 Rosalynd Stiger 8 Leadership & Public 23-11.00 2
6 Jermarya Miller 8 Westside Middle Scho 23-10.00 1
7 Abigail Gaylor 8 Maxine Smith STEAM A 20-04.00
8 Devin Murry 8 Maxine Smith STEAM A 15-08.00
MS Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Aylssa Raymond 7 Maxine Smith STEAM A 15-00.00 NWI 10
2 Kayla Howard 8 Kate Bond Middle Sch 13-08.00 NWI 8
3 Kennady Anderson 7 Kate Bond Middle Sch 11-08.00 NWI 6
4 Jaila Kimbro 7 Maxine Smith STEAM A 10-09.00 NWI 3
4 Caneisha Calvin 6 Riverview Middle Sch 10-09.00 NWI 3
6 Keeyona Henderson 7 Riverview Middle Sch 9-07.00 NWI 1
7 Tonnette Scott 8 Memphis Business Aca 9-04.00 NWI
8 Ziya Parks 8 Westside Middle Scho 9-02.00 NWI
9 ky Franklin 5 Memphis Business Aca 9-00.00 NWI
9 Lamiracle Johnson 8 Westside Middle Scho 9-00.00 NWI
MS Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Mya Davis 8 Kate Bond Middle Sch 3-11.00 10
2 Vacaria Allen 8 Westside Middle Scho 3-11.00 8
3 Moriah Waktins 7 Maxine Smith STEAM A 3-09.00 6
4 Janasica Joyner 8 Kate Bond Middle Sch 3-07.00 4
Middle School Boys 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Leadership & Public Policy, W.E. A 1:53.0 10
1) Christian Bowles 2) KaTony Gamble
3) Harvey Martin 4) Gerron Pierre
2 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 1:58.0 8
1) Gary Kellett 2) Chris Bailey
3) Khari Reed 4) Myles Bradford
3 Riverview Middle School A 2:03.6 6
1) Jamil Russell 2) D'Mario Owens
3) Jalan Russell 4) Akavaus Bell
4 Kate Bond Middle School A 2:08.0 4
1) Jeremiah fair 2) Camden Catron
3) Teko Fair 4) Cameron Dickens
Middle School Girls 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Kate Bond Middle School A 2:04.0 10
1) Tamia Holmes 2) Mia James
3) Kamryn Gaines 4) Kennady Anderson
2 Maxine Smith STEAM Academy Middl A 2:07.9 8
1) Tristan Spearman 2) Allexis Holloway
3) Madison Neal 4) Soraya Norris
3 Memphis Business Academy (MBA) A 2:17.4 6
1) ky Franklin 2) Alex Midgett
3) Mikayla Evans 4) Laquita Woods
Middle School Boys Team Scores (13 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 Maxine Smith STEAM Academ 120 26 36 14 26 2 16 0
2 Kate Bond Middle School 97 20 17 0 18 36 6 0
3 Westside Middle School 74 22 0 0 0 16 36 0
4 Riverview Middle School 60 14 6 14 22 4 0 0
5 Leadership & Public Polic 28 10 0 0 14 4 0 0
6 Memphis Business Academy 1 1 0 0 0 0 0 0
Middle School Girls Team Scores (13 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 Kate Bond Middle School 144 50 10 10 28 18 28 0
2 Maxine Smith STEAM Academ 90 26 21 0 22 2 19 0
3 Riverview Middle School 57 0 17 14 4 18 4 0
4 Westside Middle School 32 0 2 0 0 22 8 0
5 Memphis Business Academy 31 9 6 0 16 0 0 0
6 Leadership & Public Polic 26 8 6 0 10 2 0 0