Tennessee Runner Week in Review

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now

Featured Meets

Taco Bell Classic

Spring Valley High School Columbia, SC
Apr 8, 2016 Apr 9, 2016
3,096 Total Performances (0 )

Photo Albums (28)

Videos (282)

Articles (46)

Elite Performances

No elite performances.

Houston Track Classic

Houston High School Germantown, TN
Apr 8, 2016 Apr 9, 2016
1,401 Total Performances (1,185 )

Photo Albums (4)

Articles (1)

Elite Performances

Girls (59)
100m F 2 1st 12.21 Kirstin Jones Whitehaven High School
100m F 2 2nd 12.27 Jordan Ray Southwind High School
100m F 2 3rd 12.38 Alec Henderson Houston High School
100m p 9 1st 12.39 Jordan Ray Southwind High School
100m p 4 2nd 12.42 Kirstin Jones Whitehaven High School
200m F 2 1st 25.04 Kirstin Jones Whitehaven High School
200m F 2 2nd 25.16 Kiara Rhodes Whitehaven High School
200m F 2 3rd 25.54 Ceirra Tate Whitehaven High School
200m F 2 4th 25.95 Alec Henderson Houston High School
200m p 8 1st 25.53 Kirstin Jones Whitehaven High School
200m p 9 2nd 25.56 Kiara Rhodes Whitehaven High School
200m p 6 3rd 25.75 Ceirra Tate Whitehaven High School
200m p 10 4th 25.88 Jordan Ray Southwind High School
400m F 2 1st 56.69 Kiara Rhodes Whitehaven High School
400m F 2 2nd 57.40 Savanna Owens Briarcrest Christian School
400m F 2 3rd 58.13 LaNea Wallace Houston High School
400m F 2 4th 59.03 Madison Stokes Memphis Central High School
400m p 8 1st 58.95 Savanna Owens Briarcrest Christian School
400m p 9 2nd 59.17 Kiara Rhodes Whitehaven High School
400m p 6 3rd 59.75 LaNea Wallace Houston High School
800m F 4 1st 2:20.10 Sammy Brainard Collierville High School
800m F 4 2nd 2:20.35 Ella Baran Houston High School
800m F 4 3rd 2:21.17 Triniti Smith Southwind High School
800m F 4 4th 2:21.86 Bailey Rose Houston High School
800m F 4 5th 2:24.14 Zoe Simpson Bolton High School
1600m F 3 1st 5:06.30 Ella Baran Houston High School
1600m F 3 5th 5:21.99 Sammy Brainard Collierville High School
1600m F 3 6th 5:26.36 Marah Barnhart Houston High School
3200m F 2 1st 11:36.30 Michelle Myers Houston High School
3200m F 2 2nd 11:54.24 Maddie Lindemann Houston High School
3200m F 2 3rd 11:57.41 Emilee Hudsmith White Station High School
100H F 2 1st 14.27 Angelica Lightfoot Southwind High School
100H F 2 3rd 15.32 Destiny Wilhite Southwind High School
100H F 1 4th 15.98 Bryana Maclin Whitehaven High School
100H p 5 1st 14.14 Angelica Lightfoot Southwind High School
100H p 6 2nd 14.16 Kiara Rhodes Whitehaven High School
100H p 3 4th 15.36 Destiny Wilhite Southwind High School
300H F 2 1st 45.25 Destiny Wilhite Southwind High School
300H F 2 2nd 45.89 Kendall Long White Station High School
300H F 2 5th 47.88 Jada Allen Memphis Central High School
300H p 6 1st 47.10 Destiny Wilhite Southwind High School
300H p 1 2nd 47.85 Jada Allen Memphis Central High School
4x100m F 3 1st 48.18 Whitehaven High School
4x100m F 3 2nd 48.39 Southwind High School
4x200m F 3 1st 1:41.95 Southwind High School
4x200m F 3 2nd 1:42.31 Whitehaven High School
SMR8 F 3 1st 1:53.77 Memphis Central High School
DMR F 1 2nd 12:53.16 Houston High School
HJ F 1 1st 5-2 Sarah Luttrell Harding Academy
HJ F 1 2nd 5-2 Dionna Warner Bolton High School
LJ F 1 1st 18-3.25 Angelica Lightfoot Southwind High School
LJ F 1 3rd 17-5.75 Imana Udoumana Oakland High School
TJ F 1 1st 36-4.5 Imana Udoumana Oakland High School
TJ F 1 2nd 35-11.75 Briana Shaw Whitehaven High School
TJ F 1 3rd 35-0.75 Chandler Salvig Oakland High School
PV F 1 1st 10-6 Allie Hughes Germantown High School
D F 1 1st 120-11 Atlantis Warren Germantown High School
S F 1 1st 35-10.5 Jasmine Graham Houston High School
S F 1 2nd 35-4 Taylor Macklin Whitehaven High School
Boys (43)
100m F 2 2nd 11.00 Corey Simmons Stratford High School
200m p 5 1st 22.08 Johnny McGluuen Whitehaven High School
400m F 2 1st 48.44 Calvin Austin III Harding Academy
400m F 2 2nd 48.83 Kobey Hill Memphis Business Academy (MBA)
400m F 2 3rd 48.87 Xavien Hughes Germantown High School
400m F 1 5th 50.47 Devin Martin Germantown High School
400m F 2 6th 50.51 Johnny McGluuen Whitehaven High School
400m F 1 7th 50.82 Mario Waller Arlington High School
400m F 2 8th 51.00 Trevon Sanders Stratford High School
400m p 12 1st 49.05 Kobey Hill Memphis Business Academy (MBA)
400m p 3 2nd 50.42 Johnny McGluuen Whitehaven High School
400m p 11 4th 50.55 Calvin Austin III Harding Academy
400m p 8 5th 50.56 Trevon Sanders Stratford High School
400m p 10 6th 50.64 Xavien Hughes Germantown High School
800m F 6 2nd 1:56.99 Kobey Hill Memphis Business Academy (MBA)
800m F 6 4th 1:58.47 Keaton Jones Houston High School
800m F 6 5th 1:58.55 Collin Jones Houston High School
800m F 6 6th 1:58.78 Nathan Mack Oakland High School
800m F 6 7th 1:59.07 Quintsontro Irby Memphis Central High School
800m F 6 8th 1:59.18 Jordan Hill Oakland High School
1600m F 5 1st 4:28.59 Daniel Smith Oakland High School
1600m F 5 2nd 4:31.50 Dalton Kerschieter Oakland High School
1600m F 5 3rd 4:32.65 Adam VanDeren Collierville High School
1600m F 5 4th 4:33.26 Ryan Redman Arlington High School
3200m F 3 1st 9:30.97 Javan Winders Henry County High School
3200m F 3 2nd 9:41.39 Titus Winders Henry County High School
3200m F 3 3rd 9:45.21 Luke McNair Bartlett High School
3200m F 3 4th 9:53.99 Foster Hudsmith White Station High School
3200m F 3 5th 9:54.34 Adam VanDeren Collierville High School
3200m F 3 6th 9:54.94 Kyle Edwards Christian Brothers High School
4x200m F 4 1st 1:30.22 Harding Academy
4x200m F 4 2nd 1:30.27 Memphis Central High School
4x200m F 4 3rd 1:30.47 Cordova High School
4x200m F 4 4th 1:30.83 Whitehaven High School
SMR8 F 3 1st 1:33.35 Stratford High School
SMR8 F 2 2nd 1:34.50 Whitehaven High School
SMR8 F 3 4th 1:36.64 Memphis Central High School
SMR8 F 3 5th 1:37.21 Liberty Technology Magnet High School
DMR F 1 2nd 11:00.96 Houston High School
DMR F 1 3rd 11:05.58 Christian Brothers High School
DMR F 1 4th 11:16.30 Crockett Co. High School
HJ F 1 1st 6-6 Rodney Williams Germantown High School
D F 1 1st 147-2 Shuntrell Briars Memphis Central High School

Arcadia Invitational

Arcadia HS Track Arcadia, CA
Apr 8, 2016 Apr 9, 2016
2,178 Total Performances (1 )

Photo Albums (9)

Articles (15)

Elite Performances

Girls (1)
3200m F 1 4th 10:16.72 Rebecca Story Christian Academy of Knoxville

Chattanooga OPTIMIST Southeastern Track & Field Invitational

Girls Preparatory School Chattanooga, TN
Apr 9, 2016
648 Total Performances (582 )

Elite Performances

Girls (19)
200m F 4 1st 25.46 McKenzie Ethridge Signal Mountain High School
800m F 2 1st 2:24.01 Taylor Luthringer Signal Mountain High School
1600m F 1 1st 5:16.77 Taylor Luthringer Signal Mountain High School
1600m F 1 2nd 5:18.65 Taylor Cosey Christian Academy of Knoxville
3200m F 1 1st 11:56.50 Carley Braman Girls Preparatory School
100H F 3 1st 15.11 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
300H F 3 1st 46.71 Ebony Calloway Brainerd High School
4x100m F 3 1st 49.61 Red Bank High School
4x800m F 1 1st 10:07.27 Girls Preparatory School
LJ F 1 1st 17-11 Kimbra Dunning Red Bank High School
LJ F 1 2nd 17-3.75 Kethlin Campbell Shelbyville Central High School
LJ F 1 3rd 17-1.75 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
TJ F 1 1st 37-4.5 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
PV F 1 1st 10-6 Rachel Smith Baylor School
PV F 1 3rd 9-0 Murfee Jones Girls Preparatory School
PV F 1 4th 9-0 Carmen Ross Baylor School
D F 2 2nd 125-8 Camryn Bowman Signal Mountain High School
S F 2 2nd 37-8.5 Simone Hicks Brainerd High School
S F 2 3rd 37-1.5 Krystal Starling Ooltewah High School
Boys (7)
1600m F 1 2nd 4:32.59 Anders Pokela Baylor School
1600m F 1 3rd 4:32.81 Tyler Smith Siegel High School
3200m F 1 1st 9:49.29 Ben Tabor Cumberland Co. High School
110H F 3 1st 14.66 Chase Sholl Rhea County High School
PV F 1 1st 13-0 Andrew Sharpe McCallie School
D F 2 1st 151-9 Ryan Parker Baylor School
S F 2 1st 48-10.75 Trel Phillips McCallie School

Scott Hartman Relays

Brentwood High School Brentwood, TN
Apr 4, 2016 Apr 7, 2016
1,066 Total Performances

Elite Performances

Girls (42)
200m F 1 1st 25.70 Diamond Battle Battle Ground Academy
400m F 1 1st 58.52 Riley White Ravenwood High School
800m F 1 1st 2:19.12 Riley Coggin BrentwoodH High School
800m F 1 2nd 2:21.07 Annika Sleenhof Ravenwood High School
800m F 1 3rd 2:22.21 Julia Henderson Ravenwood High School
800m F 1 4th 2:23.95 Ellie Smith Harpeth Hall School
800m p 2 1st 2:20.57 Riley Coggin BrentwoodH High School
800m p 1 2nd 2:22.26 Annika Sleenhof Ravenwood High School
800m p 3 3rd 2:23.20 Julia Henderson Ravenwood High School
1600m F 1 1st 5:06.00 Annika Sleenhof Ravenwood High School
1600m F 1 2nd 5:17.86 Addi Coggins Independence High School
1600m F 1 3rd 5:25.54 Caroline Daniel Harpeth Hall School
1600m F 1 4th 5:28.77 Caroline Cherry BrentwoodH High School
1600m F 1 5th 5:29.76 Claire Smith Harpeth Hall School
100H F 1 1st 14.49 Tyra Gittens Ensworth
100H F 1 2nd 15.62 Amber Tanner Ravenwood High School
100H p 1 1st 15.21 Tyra Gittens Ensworth
100H p 2 2nd 15.86 Amber Tanner Ravenwood High School
300H F 1 1st 47.36 Jordyn Lesh Harpeth Hall School
4x800m F 1 1st 10:03.99 Independence High School
4x800m F 1 2nd 10:09.54 BrentwoodA Academy
HJ F 1 1st 5-9 Tyra Gittens Ensworth
HJ F 1 2nd 5-2 Riley White Ravenwood High School
HJ F 1 3rd 5-2 Madelaine Bayless BrentwoodH High School
HJ F 1 4th 5-2 Maddy Williams BrentwoodA Academy
HJ F 1 5th 5-2 Jenna Rolfe Ensworth
LJ F 1 1st 19-9.75 Tyra Gittens Ensworth
LJ F 1 2nd 17-8.75 Kelsea Buchanan John Overton High School
LJ F 1 3rd 17-7.75 Amber Tanner Ravenwood High School
LJ F 1 4th 17-3 Alexandria Swindle BrentwoodA Academy
LJ F 1 5th 17-1.25 Madelaine Bayless BrentwoodH High School
LJ F 1 6th 17-0 Diamond Battle Battle Ground Academy
TJ F 1 1st 39-1 Jordyn Lesh Harpeth Hall School
TJ F 1 2nd 35-7.5 Morgan Louderback BrentwoodA Academy
PV F 1 1st 11-4 Taylor Pickett BrentwoodH High School
PV F 1 2nd 10-6 Jordan Burkart Harpeth Hall School
PV F 1 3rd 10-6 Mary Leichner Fred J. Page High School
D F 1 1st 117-5 Hannah Johnson Independence High School
D F 1 2nd 111-1 Raegan Coleman Harpeth Hall School
S F 1 1st 37-0.5 Katherine Coffey BrentwoodH High School
S F 1 2nd 36-4 Jada Dotson Ensworth
S F 1 3rd 35-6.5 Taylor Grayson Beech Senior High School
Boys (15)
400m F 1 1st 50.95 Chase Puskar BrentwoodH High School
800m F 1 1st 1:59.36 Jonathan Helton Centennial High School
1600m F 1 1st 4:33.15 Jonathan Helton Centennial High School
1600m F 1 2nd 4:34.15 Nash Young Beech Senior High School
110H p 1 1st 14.27 George Patrick BrentwoodA Academy
4x200m F 1 1st 1:31.64 Cane Ridge High School
4x200m p 1 1st 1:30.86 Hillsboro High School
4x200m p 1 2nd 1:31.69 Cane Ridge High School
HJ F 1 1st 6-4 Zach Tudeen Ravenwood High School
TJ F 1 1st 44-7.5 Nathan Johnson Independence High School
PV F 1 1st 15-1 Jack Crouch Centennial High School
PV F 1 2nd 13-0 Garrett Lee BrentwoodH High School
PV F 1 3rd 12-6 Thomas Neal BrentwoodA Academy
PV F 1 4th 12-6 Trent Marable Franklin High School
PV F 1 5th 12-6 George Patrick BrentwoodA Academy

WVHS & Rhea Co. Half and Half Meet

Walker Valley HS, David W. Lewis Track Cleveland, TN
Apr 7, 2016 Apr 12, 2016
332 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
100m F 1 1st 12.39 Alexis Lankford Lenoir City High School
100m F 1 2nd 12.42 Ebony Kelley McMinn County High School
PV F 1 1st 10-3 Maddie Coulthard Cleveland High School
Boys (1)
110H F 1 1st 14.34 Chase Sholl Rhea County High School

Tim Castellaw Automotive Dyersburg Invitational

Dyersburg High school Dyersburg, TN
Apr 8, 2016
556 Total Performances (460 )

Elite Performances

Girls (2)
3200m F 1 1st 11:37.82 Loral Winn Dresden High School
LJ F 1 1st 17-3.5 Shelby Morris Ripley High School

King of the Mountain #2

Stone Memorial High School Crossville, TN
Apr 5, 2016
401 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Fast Times at West Creek High

West Creek High School Track Clarksville , TN
Apr 8, 2016
244 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
100m F 2 1st 12.47 Teauna Anderson Northeast High School
100H F 1 1st 15.58 Bethany Rich Rossview High School
100H F 1 2nd 15.77 Kamille Dunbar Northeast High School
300H F 2 1st 46.52 Caroline Edmondson Creek Wood High School
TJ F 1 1st 35-3.5 Danielle Craft Northeast High School
Boys (1)
200m F 2 1st 22.25 Braxton Horner Creek Wood High School

More Meets

Doug Hall Relays

Montgomery Bell Academy Nashville, TN
Apr 8, 2016 Apr 9, 2016
587 Total Performances

Articles (1)

Elite Performances

Girls (19)
4x100m F 2 1st 49.97 East Nashville Magnet School
4x1600m F 1 1st 22:14.66 BrentwoodH High School
4x1600m F 1 2nd 22:27.37 BrentwoodA Academy
4x800m F 1 1st 9:36.57 BrentwoodH High School
DMR F 1 1st 12:37.04 BrentwoodH High School
DMR F 1 3rd 13:11.62 BrentwoodA Academy
HJ F 1 1st 5-9 Adreanna Parlette St. Cecilia Academy
PV F 1 1st 10-0 Hann Malkofski-berger University School of Nashville
PV F 1 1st 10-0 Jordan Burkart Harpeth Hall School
PV F 1 3rd 9-6 Michelle Biesman Harpeth Hall School
PV F 1 3rd 9-6 Hannah Dibble University School of Nashville
PV F 1 5th 9-0 Isabel Wilson Father Ryan High School
PV F 1 5th 9-0 Alexandria Swindle BrentwoodA Academy
PV F 1 5th 9-0 Katie Woods BrentwoodH High School
D F 1 1st 116-9 Mikayla Thompson McGavock High School
D F 1 2nd 115-0 Sydney Shelton Martin Luther King High School
S F 1 1st 42-8 Mikayla Thompson McGavock High School
S F 1 2nd 38-10.5 Katherine Coffey BrentwoodH High School
S F 1 3rd 35-7.5 Nautica Merrell Martin Luther King High School
Boys (28)
4x200m F 3 1st 1:29.52 Antioch High School
4x200m F 3 2nd 1:31.45 BrentwoodA Academy
4x200m F 3 3rd 1:31.51 Franklin Road Academy
SMR8 F 3 1st 1:37.26 BrentwoodA Academy
SMR8 F 3 2nd 1:37.77 Montgomery Bell Academy
SMR8 F 2 3rd 1:39.69 Martin Luther King High School
SMR8 F 2 4th 1:39.71 Lipscomb Academy
SMR8 F 3 5th 1:39.99 Hillsboro High School
4x1600m F 1 1st 18:01.26 BrentwoodH High School
4x1600m F 1 2nd 18:18.77 Wilson Central High School
4x1600m F 1 3rd 19:08.97 BrentwoodA Academy
4x1600m F 1 4th 19:10.50 Centennial High School
4x1600m F 1 5th 19:15.16 Father Ryan High School
4x800m F 1 1st 8:05.45 BrentwoodH High School
4x800m F 1 2nd 8:13.90 BrentwoodA Academy
DMR F 1 1st 10:21.45 BrentwoodH High School
DMR F 1 2nd 10:23.46 BrentwoodA Academy
DMR F 1 3rd 10:57.64 Montgomery Bell Academy
HJ F 1 1st 6-4 George Patrick BrentwoodA Academy
LJ F 1 1st 22-11.5 George Patrick BrentwoodA Academy
PV F 1 1st 15-2 Jack Crouch Centennial High School
PV F 1 2nd 13-0 William Stout Christ Presbyterian Academy
PV F 1 2nd 13-0 Trent Marable Franklin High School
PV F 1 4th 12-6 Warner Lamar Montgomery Bell Academy
PV F 1 4th 12-6 Garrett Lee BrentwoodH High School
D F 1 1st 149-10 Rutger Reitmaier Lipscomb Academy
S F 1 1st 48-4.5 Braidon Miller Wilson Central High School
S F 1 1st 49-6.75 Thomas Gore BrentwoodA Academy

Briarcrest Home Meet #2

Briarcrest Christian School Eads, TN
Apr 5, 2016
687 Total Performances (627 )

Elite Performances

Girls (5)
300H F 1 1st 47.90 Jordan Shackleford Evangelical Christian School
300H F 1 1st 47.90 Alyssa Neuberger Briarcrest Christian School
HJ F 1 1st 5-2 Rachel Sullivan Briarcrest Christian School
HJ F 1 1st 5-2 Dionna Warner Bolton High School
S F 1 1st 37-9 Morgan Hunt Briarcrest Christian School
Boys (5)
400m F 1 1st 49.90 Davarious Harris Fayette Ware High School
400m F 1 2nd 50.10 Khari Henley First Assembly Christian School
400m F 5 3rd 50.30 Tuwun Fleming Bolton High School
400m F 1 4th 50.80 James Dickson Christian Brothers High School
HJ F 1 1st 6-4 William Douglas Christian Brothers High School

Red Bank High School Meet #2

Red Bank High School Chattanooga, TN
Apr 4, 2016
564 Total Performances

Elite Performances

Girls (14)
100m F 1 1st 12.25 Alexis Wilson Tyner Academy
100m F 1 2nd 12.33 Nicole Johnson Tyner Academy
100m F 1 3rd 12.42 Vivian Smith Tyner Academy
100m F 2 4th 12.45 Kimbra Dunning Red Bank High School
100H F 1 1st 14.93 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
300H F 1 1st 47.44 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
4x100m F 1 1st 48.79 Red Bank High School
4x100m F 1 1st 48.79 Red Bank High School
4x100m F 1 2nd 49.45 Tyner Academy
4x100m F 1 2nd 49.45 Tyner Academy
LJ F 1 1st 17-3.75 Vivian Smith Tyner Academy
TJ F 1 1st 36-4 Lennex Walker Chatt. School for the Arts & Sciences
PV F 1 1st 10-0 Maddie Coulthard Cleveland High School
S F 1 1st 37-4.5 Simone Hicks Brainerd High School

Farragut Home Meet #2

Farragut High School Track Knoxville, TN
Apr 5, 2016
466 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
PV F 1 1st 9-0 Molly Calhoun Bearden High School
S F 1 1st 38-9.5 Destiny Carey Farragut High School
Boys (2)
800m F 2 1st 1:59.77 William Doktycz Knoxville Catholic High School
PV F 1 1st 14-0 Jacob Sobota Bearden High School

Anderson County Home Meet 2

Anderson Co. High School Clinton, TN
Apr 5, 2016
432 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
PV F 1 1st 10-0 Brittany Bishop Anderson County High School
D F 1 1st 121-10 Madison McCoy Anderson County High School
Boys (6)
1600m F 1 1st 4:28.67 Gashaw Duhamel Tennessee School for the Deaf
3200m F 1 1st 9:47.97 Gashaw Duhamel Tennessee School for the Deaf
110H F 1 1st 14.69 Derek Flatford Anderson County High School
300H F 1 1st 39.96 Derek Flatford Anderson County High School
LJ F 1 1st 22-11.25 Derek Flatford Anderson County High School
S F 1 1st 59-10.5 cole patterson Knoxville Halls High School

Knoxville West Home Meet

West High School Knoxville, TN
Apr 7, 2016
440 Total Performances

Elite Performances

Girls (4)
400m F 1 1st 59.86 Nicole Adams West High School
800m F 1 1st 2:20.44 Delaney Markham Maryville High School
800m F 1 2nd 2:20.65 Kaitlyn Lay Knoxville Halls High School
LJ F 1 1st 17-7.25 Caroline Lewis West High School
Boys (1)
S F 1 1st 55-10 cole patterson Knoxville Halls High School

Smoky Mountain Track Classic

Sevier Co. HS Sevierville, TN
Apr 9, 2016
394 Total Performances (326 )

Elite Performances

Girls (4)
Mile F 1 1st 5:27.72 Niki Narayani Webb School of Knoxville
Mile F 1 2nd 5:30.60 Katlyn Haas Morristown-West High School
2Mile F 1 1st 11:57.34 Makenzie Jones Morristown-West High School
HJ F 1 1st 5-2 Gracee Peters Seymour High School
Boys (1)
Mile F 1 1st 4:30.16 Alex Crigger Science Hill High School

Greeneville Home Meet #2

Greeneville Middle School track Greeneville, TN
Apr 5, 2016
340 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
1600m F 1 1st 5:22.65 Breanna Roy David Crockett High School

Cookeville Home Meet #3

Cookeville High School Cookeville, TN
Apr 7, 2016
334 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

South Knoxville Classic

South-Doyle High School Knoxville, TN
Apr 8, 2016
314 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
PV F 1 1st 9-6 Molly Calhoun Bearden High School
Boys (1)
PV F 1 1st 13-0 Jacob Sobota Bearden High School

Morristown West #1

Morristown West Morristown, TN
Apr 5, 2016
292 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
1600m F 1 1st 5:25.14 Katlyn Haas Morristown-West High School

Jefferson County Home Meet 2

Jefferson County High School Dandridge, TN
Apr 5, 2016
278 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
800m F 1 1st 2:22.53 Harper Russell Cherokee High School

SCIAA HS Regular Season Meet (Crump)

Crump Stadium (Central HS) Memphis, TN
Apr 5, 2016
195 Total Performances

Elite Performances

Girls (6)
200m F 1 1st 25.42 Jamaya Fleming White Station High School
100H F 1 1st 15.22 Jordyn Braswell Memphis Central High School
300H F 1 1st 47.63 Jada Allen Memphis Central High School
4x100m F 1 1st 49.67 Memphis Central High School
4x100m F 1 2nd 49.68 White Station High School
4x200m F 1 1st 1:45.00 Memphis Central High School
Boys (3)
110H F 1 1st 14.94 Josh Owten Memphis Central High School
4x200m F 1 1st 1:30.56 Memphis Central High School
TJ F 1 1st 45-7.25 Deundrey Miller Hillcrest High School

3rd Annual Battle of the Bridge

Oak Ridge High School Oak Ridge, TN
Apr 5, 2016
195 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
1600m F 1 1st 5:26.90 Madison Grimm Hardin Valley Academy
1600m F 1 2nd 5:27.33 Zoe Antonas Hardin Valley Academy
HJ F 1 1st 5-2 Lizzie Davis Hardin Valley Academy
Boys (1)
1600m F 1 1st 4:34.34 Jose Villegas Oak Ridge High School

Hopkinsville Invitational

Stadium of Champions Hopkinsville, KY
Apr 9, 2016
508 Total Performances (157 )

Elite Performances

Girls (3)
400m F 4 1st 58.77 Anastasia Hayes Riverdale High School
1600m F 1 1st 5:27.85 Emma McClellan Riverdale High School
3200m F 1 1st 11:46.88 Emma McClellan Riverdale High School

Father Ryan Home Meet #2

To Be Determined , TN
Apr 5, 2016
125 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
PV F 1 1st 9-6 Isabel Wilson Father Ryan High School
Boys (3)
1600m F 1 1st 4:25.30 Nathan Watson Station Camp High School
D F 1 1st 178-11 Adam Neelly Gallatin High School
S F 1 1st 53-9 Adam Neelly Gallatin High School

SCIAA HS Regular Season Meet (RE)

Raleigh-Egypt Stadium Memphis, TN
Apr 7, 2016
139 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
TJ F 1 1st 44-2 Ryan Jackson Memphis Academy of Science & Engineering

SCIAA HS Regular Season Meet (Halle)

Halle Stadium Memphis, TN
Apr 7, 2016
126 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 35-0 Rae-jean Davis Overton High School
Boys (2)
100m F 1 1st 10.65 Booker Williams Westwood High School
100m F 1 2nd 10.90 Manuel Bradford Wooddale High School

SCIAA HS Regular Season Meet (Halle)

Halle Stadium Memphis, TN
Apr 5, 2016
129 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
400m F 1 1st 50.74 Sir Newton Lee Memphis East High School

SCIAA HS Regular Season Meet (RE)

Raleigh-Egypt Stadium Memphis, TN
Apr 5, 2016
99 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Daily Journal Relays

Tupelo High School Tupelo, MS
Apr 9, 2016
588 Total Performances (45 )

Photo Albums (1)

Elite Performances

No elite performances.

SCIAA HS Regular Season Meet (Kirby)

Kirby High School Memphis, TN
Apr 5, 2016
94 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

SCIAA HS Regular Season Meet (Southwind)

Southwind High School Memphis, TN
Apr 7, 2016
72 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

SCIAA HS Regular Season Meet (Crump)

Crump Stadium (Central HS) Memphis, TN
Apr 7, 2016
60 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

MBA Home Meet #1

Montgomery Bell Academy Nashville, TN
Apr 6, 2016

Elite Performances

No elite performances.

Sullivan North High School All Comers

Sullivan North HS Kingsport, TN
Apr 7, 2016

Elite Performances

No elite performances.

SCIAA HS Regular Season Meet (WHS)

Whitehaven High School Memphis, TN
Apr 7, 2016

Elite Performances

No elite performances.

SCIAA HS Regular Season Meet (WHS)

Whitehaven High School Memphis, TN
Apr 5, 2016

Elite Performances

No elite performances.

Sevier County Meet #2

Sevier Co. HS Sevierville, TN
Apr 5, 2016

Elite Performances

No elite performances.

South Doyle Home Meet

South-Doyle High School Knoxville, TN
Apr 8, 2016

Elite Performances

No elite performances.

Boston -Moon

Tennessee State University Nashville, TN
Apr 8, 2016

Elite Performances

No elite performances.

HS Quad #2

University School of Nashville Nashville, TN
Apr 6, 2016

Elite Performances

No elite performances.
Key
F Finals
s Semi-finals
q Quarter-finals
p Prelims
National Gold Elite
National Silver Elite

Performances above met the Tennessee standard.

Comments